sinop-haber BM Genel Sekreteri Guterres Filistinli tutukluların aileleriyle görüştü

0
368
sinop-haber BM Genel Sekreteri Guterres Filistinli tutukluların aileleriyle görüştü
sinop-haber BM Genel Sekreteri Guterres Filistinli tutukluların aileleriyle görüştü
İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların aileleri, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, “yakınlarının can güvenliğinin sağlanması ve serbest bırakılması” için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentini ziyaret eden Guterres, İsrail cezaevlerindeki bazı Filistinli tutukluların yakınlarıyla bir araya geldi. Aileler, BM Genel Sekreteri Guterres’ten, Filistinli tutukluların can güvenliğinin sağlanması için ciddi ve gerçekçi adımlar atılmasını ve serbest bırakılmaları için baskı yapılmasını talep etti.

Tutukluların aileleri yardım istedi

Tutukluların aileleri, yakınlarının, İsrail cezaevi yönetiminin “tıbbi ihmal, idari tutukluluk, kadın, çocuk ve milletvekillerinin tutuklanması ve şehit cenazelerinin alıkonulması” gibi ihlallerine maruz kaldığı bilgisini verdi. Aileler, Guterres’ten Filistinli tutuklulara yönelik uluslararası insan hakları hukukuna aykırı bu tür uygulamalara son verilmesi için tüm imkanlar dahilinde çalışmasını istedi. 

Gutterres te “Filistinli tutukluların sıkıntılarını anlıyoruz. İlgili ve yetkili taraflarla bu sıkıntıların giderilmesi için çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Bu arada Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti Başkanı İsa Karaki’nin de Guterres’ten İsrail’in Filistinli tutukulara yönelik ihlallerini ele almak üzere BM Genel Kurulunun toplanmasını talep ettiği kaydedildi. 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.