sinop-haber BM Özel Temsilcisi De Mistura: DEAŞ ekim sonuna kadar yenilecek

0
440
sinop-haber BM Özel Temsilcisi De Mistura: DEAŞ ekim sonuna kadar yenilecek
sinop-haber BM Özel Temsilcisi De Mistura: DEAŞ ekim sonuna kadar yenilecek
Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ekim ayının sonuna kadar DEAŞ’ın yenileceğini söyledi. De Mistura, uluslararası toplum tarafından Suriye hükümeti müzakere masasına oturtulursa 1 yıl içinde özgür bir seçim yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, DEAŞ’ın Ekim ayının sonuna kadar yenilmesini beklediğini ve ardından Suriye’de adil ve özgür bir seçimin yapılması için uluslararası toplumun baskı uygulaması gerektiğini söyledi.

De Mistura, BBC’ye verdiği röportajda “Benim fikrimi soracak olursanız yaşananlar bu savaşın sonunun başlangıcı gibi gözüküyor. Bunun aynı zamanda barışın başlangıcı olduğundan emin olmak zorundayız. Sorunun baş gösterdiği nokta tam da burası” dedi.

Bir yıl içinde seçim gerçekleşebilir

De Mistura; Rakka, Deyrizor ve İdlib’in henüz istikrara kavuşmaktan uzak olduğunu da sözlerine ekledi. BM Temsilcisi, uluslararası toplumun hükümeti müzakere masasına oturmaya zorlaması durumunda bir yıl içinde seçimlerin gerçekleşmesinin mümkün olduğunu da söyledi.

Deyrizor kenti üç yılı aşkın bir süredir DEAŞ’ın kuşatması altında. Bu durum Birleşmiş Milletler’i halkın ihtiyaçlarını karşılamak için masraflı bir yöntem olan havadan yardıma zorluyor. De Mistura “Suriye hükümeti ve Rusların, bu ay sonuna kadar ya da en geç Ekim başına kadar kenti özgürleştirmeleri oldukça muhtemel” diye konuştu.

Ayrıca ABD ve ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin “muhtemelen Rakka’yı Ekim sonuna kadar özgürleştireceklerini” söylüyor. De Mistura savaşın sona erdirmesinin yeterli olmayacağını, önemli olanın savaşı istikrarı sürdürebilecek şekilde bitirmek olduğunu belirtti.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.