sinop-haber Hindistan’da guru isyanı: 28 ölü

0
363
sinop-haber Hindistan'da guru isyanı: 28 ölü
sinop-haber Hindistan'da guru isyanı: 28 ölü
Hindistan’ın önde gelen gurularından biri tecavüzden suçlu bulundu, sokaklar karıştı. Guru Singh’in taraftarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 28 kişi hayatını kaybetti. Bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Adı Gurmeet Ram Rahim Singh. Hindistan’ın önde gelen gurularından. 50 milyon üyesi olduğu iddia edilen Dera Sacha Sauda tarikatının lideri.
Aynı zamanda oyuncu, şarkıcı ve yönetmen. 2002 yılında 2 kadın takipçisine cinsel saldırıda bulunduğu iddia edildi. Yıllar sonra dava sonuçlandı, ünlü guru suçlu bulundu.

Kararın açıklanmasının ardından gurunun binlerce takipçisi, davanın görüldüğü Panchkula kentine akın etti. Resmi binaları ateşe verdi, güvenlik güçlerine ve gazetecilere saldırdı. Televizyon kanalların canlı yayın araçlarına da zarar verdi. 15 binden fazla asker ve polis kentte teyakkuza geçti. Singh destekçilerini dağıtmak için biber gazı kullandı.

Sadece davanın görüldüğü kentte değil, Hindistan’ın diğer eyaletlerinde de gurunun taraftarları ayaklandı. Trenler, araçlar ateşe verildi. Protesto gösterileri düzenlendi. Haryana ve Pencap eyaletinde bazı kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Olaylar, başkent yeni Delhi’ye de sıçradı.

Ülke genelinde çıkan çatışmalarda 28 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerin çoğunluğu Singh’in destekçileri.

Mahkemenin Singh’e vereceği cezayı pazartesi günü açıklaması bekleniyor. Ünlü guru, karar açıklanana kadar gözaltında tutulacak.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.