sinop-haber Kasımi: Türkiye ile görüşlerimiz yaklaştı

0
383
sinop-haber Kasımi: Türkiye ile görüşlerimiz yaklaştı
sinop-haber Kasımi: Türkiye ile görüşlerimiz yaklaştı
İran, aralarında CNN TÜRK diplomasi muhabiri Büşra Arslantaş’ın da bulunduğu bir grup Türk kadın gazeteciyi ağırladı. Kritik bir dönemde, İran’ın Türkiye ile ilişkiler ve bölgesel konulara bakışı gündemdeydi. Büşra Arslantaş’ın İran izlenimleri 4 gün boyunca CNN TÜRK ekranlarında olacak. Haber dizisinin ilk bölümünde ise İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’nin açıklamaları var.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi: “Beraber çalışmaya mecburuz. İki ülke de bunun farkında. Sonuçta komşu ülkeleriz. İş birliklerimiz var ve birbirimizin yerlerimizi değiştiremeyiz. Aramızda görüş farklılıklarının olması doğal”

Yaklaşık 400 yıldır değişmeyen 560 km’lik bir sınırı paylaşan iki komşu ülke, İran ve Türkiye. İş birlikleri kadar bölgesel konularda sık sık karşı karşıya da geliyorlar. Özellikle de “Suriye’yi kimin yöneteceği” konusunda derin görüş ayrılığı içindeler ama diyalog kapılarını da açık tutuyorlar. Tam da Ankara, 1979’daki devriminden bu yana ilk kez İran Genelkurmay Başkanı’nı ağırlarken İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi aralarında CNN TÜRK’ün de olduğu Türk gazeteci grubu ile Tahran’da bir araya geldi. Türkiye-İran ilişkilerinde son durumu değerlendirdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.