sinop-haber Kuzey Kore füzeyi doğruladı: ABD ve Güney Kore’nin tatbikatına cevabımızdı

0
397
sinop-haber Kuzey Kore füzeyi doğruladı: ABD ve Güney Kore'nin tatbikatına cevabımızdı
sinop-haber Kuzey Kore füzeyi doğruladı: ABD ve Güney Kore'nin tatbikatına cevabımızdı
Kuzey Kore Haber Ajansı KCAN, Japonya’nın üzerinden geçen füze fırlatılması olayını doğruladı. Füzenin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un gözetiminde fırlatıldığı açıklanırken, Hwasong-12 balistik füzesinin Güney Kore ve ABD’nin ortak yürüttüğü askeri tatbikata verilmiş bir tepki olduğu belirtildi.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, dün sabah saatlerinde attıkları orta menzilli Hwasong-12 balistik füzesinin, Güney Kore ve

BBC Türkçe’de yer alan habere göre KCNA, füzenin Kuzey Kore lideri Kim Jong Un gözetiminde fırlatıldığını belirtti. Kim “Gerçek savaş koşullarına benzeyen son füze denememiz, Kuzey Kore ordusunun Pasifik’teki operasyonunun ilk adımı ve Guam’a yönelik planlarımıza anlamlı bir girişti” ifadesini kullandı.

Denize düşmüştü

Pyongyang yakınındaki Sunan’dan atıldığı tahmin edilen füze, yaklaşık 2700 km yol kat ederek, Japonya’nın Hokkaido bölgesi üzerinden geçmiş, Erimo Burnu’nun yaklaşık 1180 km açığında denize düşmüştü.

Füzenin Kuzey Kore’nin bir ülke üzerinden gönderdiği ve nükleer başlık takılabilecek ilk füze olduğu tahmin ediliyor. Kuzey Kore Ağustos ayı başında ABD’nin Pasifik Okyanusu’ndaki toprak parçası olan Guam Adası açıklarına orta-uzun menzilli füze fırlatma tehdidinde bulunmuştu.

Ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı “Kuzey Kore’nin tehditlere etmeye devam etmesi halinde, dünyanın daha önce görmediği bir öfke ve ateş ile yanıt veririz” açıklamasıyla, tüm dünyada gerilim artmıştı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.