sinop-haber Kuzey Kore, Guam’a füze planını askıya aldı

0
408
sinop-haber Kuzey Kore, Guam'a füze planını askıya aldı
sinop-haber Kuzey Kore, Guam'a füze planını askıya aldı
Kuzey Kore ve ABD arasında nükleer gerilimde tansiyon bir miktar düştü. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Guam adasına olası saldırı planlarını inceledi, brifing aldı. Plan şimdilik askıda. Kuzey Kore’nin “Vuracağım” dediği Guam da rahat bir nefes aldı.

Geçen haftadan itibaren, özerk Amerikan toprağı olan Guam’a tehditler yağdıran Kim Jong Un, ordusundan bu topraklara bir nükleer füzeyle saldırma planı hakkında brifing aldı.

Kim Jong Un, pazartesi günü nükleer füzelerin bağlı olduğu Stratejik Kuvvet Komutası’na bir denetleme gerçekleştirdi. Bu denetlemede Stratejik Kuvvet Komutası’nın, Amerika’nın hava ve deniz üslerine ev sahipliği yapan Guam’a yönelik, füze saldırısıyla ilgili hazırladığı planları dikkatlice inceledi. Generalleriyle fikir alışverişinde bulundu.

Hamleler “Amerikalı cüretkar yankeeler”in tavrına bağlı

Kuzey Kore Haber Ajansı’na göre, Kim bir hamlede bulunmadan önce Amerika’nın davranışlarını biraz daha izleyeceğini söyledi. Buna ek olarak, gerekli olması durumunda generallerine askeri saldırı için hazırlıklı olmaları gerektiğinden belirtti.

Kore Merkez Haber Ajansı’na, durum ile ilgili şu açıklamayı yaptıı:
”Eğer Kore yarımadasındaki gerginliği dindirmek ve tehlikeli bir askeri çatışmayı önlemek istiyorsa, bizim yanımıza sayısız stratejik silahları ilk olarak konumlandıran Amerika doğru kararı vermeli ve bunu davranışlarıyla göstermelidir.” Kim buna ek olarak, eğer Amerikali ”cüretkar yankeeler”in Kuzey Kore’nin sabrını zorlaması durumunda, daha önce kabul edilen kararın uygulanacağını söyledi.

Bütün bunlar, Amerikan Savunma Bakanı Jim Mattis‘in dün yaptığı açıklamadan sonra gerçekleşti. Mattis, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’den bir füze ateşlenmesi durumunda,  Amerika’nın bundan ”sadece bir kaç dakika” içinde haberi olacağını ve bu füzenin Amerika’dan ateşlenen bir füzeyle yok edileceğini söyledi. Savunma Bakanı, Kuzey Kore’nin böyle bir saldırıda bulunması durumunda savaşın başlayacağını açıkladı.

Radyodan gelen alarm panik yarattı

İki taraf arasında çıkabilecek bir savaşın ilk hamlesine ev sahipliği yapan Guam, Kim Jong Un’un bir haftadır yağdırdığı tehditler yüzünden gergindi. Endişeyle yaşayan Guamlılar, bugün radyodan gelen bir sivil tehlike alarmıyla irkildiler. Bu alarm, Guam’a yaklaşan belirlenemeyen bir obje olduğunu söyledi. Mesaj on beş dakika boyunca sürdü.

Yaşanan ürkütücü dakikaların sonrasında, yetkililer bunun insan hatasını gidermek amaçlı bir tatbikat olduğunu açıkladılar ve gerçek bir alarmın tehdidin türünü belirteceğini eklediler.

Guam yetkilileri, iki taraf arasındaki diyalogun sadece ağız dalaşı olduğunu belirterek, adada yaşayan yüz altmış iki bin vatandaştan sakin olmalarını istedi.
Guam şu an sakin ve hayat normal düzeninde ilerliyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.