sinop-haber Kuzey Kore’nin füze denemesine ABD’den yanıt gecikmedi

0
533
sinop-haber Kuzey Kore'nin füze denemesine ABD'den yanıt gecikmedi
sinop-haber Kuzey Kore'nin füze denemesine ABD'den yanıt gecikmedi
ABD’nin Guam Adası’ndaki Andersen Hava Üssünden kalkan B-1B tipi 2 ağır bombardıman uçağı ve Japonya’daki Ivakuni Hava Üssü’nden kalkan 4 F-35 hayalet avcı uçağı, Güney Kore’nin doğusundaki bir askeri bölgede, Kuzey Kore’nin “kritik tesislerini” temsil eden hedeflerin imha edildiği bir bombalama tatbikatına katıldı.

ABD ve Güney Kore ordularının, her yıl düzenledikleri müşterek Ulçi Özgürlük Muhafızı Tatbikatı’nın tamamlanmasının ardından gelen bağımsız askeri faaliyetin, iki ülkenin Kuzey Kore’nin orta menzilli güdümlü bir füzeyi Japonya üzerinden Pasifik’e fırlattığı füze denemesine yanıt olarak icra edildiği değerlendirmesi yapıldı.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, tatbikatta gerçek bombaların kullanıldığını belirtti.

Kuzey Kore’nin denemesi, başta füzenin hava sahasından geçtiği Japonya olmak üzere bölge ülkeleri ve ABD’nin tepkisine neden olmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, Japon ve Güney Koreli muhataplarıyla yaptığı görüşmelerin ardından “tüm seçeneklerin masada olduğunu” açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının, Kuzey Kore’nin tüm nükleer faaliyetlerini yasaklıyor olmasına rağmen, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tehditlerini devam ettirmesi ABD, Japonya ve Güney Kore’nin BMGK’yi toplamasına neden olmuştu.

ABD, Japonya ve Güney Kore’nin çağrısıyla toplanan BMGK, Pyongyang yönetimini sert şekilde kınamıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Japonya’nın üzerinden geçen orta menzilli balistik füze denemesinin, ordunun “Pasifik’te gelecekte yapılacak olan askeri operasyonlarının ilk adımını oluşturduğunu” söylemişti.

Güney Kore’nin füze denemesinin ardından Kuzey’den gelecek muhtemel saldırıya karşı ABD’li muhataplarından Guam’daki Amerikan B-1B bombardıman uçaklarının ülkesine konuşlandırılmasını talep ettiği öne sürüldü.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.