sinop-haber Merkel: Türkiye ile ilişkilerimizi tekrar gözden geçirebiliriz

0
378
sinop-haber Merkel: Türkiye ile ilişkilerimizi tekrar gözden geçirebiliriz
sinop-haber Merkel: Türkiye ile ilişkilerimizi tekrar gözden geçirebiliriz
Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün iki Alman vatandaşının Türkiye’de gözaltına alınmasının ardından, Türkiye ile kısa süre önce gözden geçirdikleri ilişkilerini tekrar gözden geçirebileceğini söyledi.

Nürnberg’de Alman iş dünyasının düzenlediği bir etkinlikte konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu koşullar altında Avrupa Birliği’nin

Seyahat uyarısı gelebilir

24 Eylül’deki seçimlerde Merkel’in rakibi olan Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Martin Schulz ise Berlin’in Türkiye hakkında resmi bir seyahat uyarısı yayınlamayı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Die Welt gazetesine konuşan ve Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliği’nin kıdemli siyasetçilerinden olan Milletvekili Jürgen Hardt da Türkiye’ye yönelik bir seyahat uyarısı yayınlamayı ciddi bir şekilde değerlendirdiklerini söyledi. Alman hükümeti Temmuz ayında Türkiye’ye gidecek vatandaşlarını uyarmış, seyahat etmeleri durumunda Alman konsolosluklarına bilgi vermelerini talep etmiş ancak resmi bir seyahat uyarısı yayınlamamıştı.

Turizm ciddi bir darbe alabilir

Reuters haber ajansı, resmi bir uyarının yayınlanması durumunda Türkiye’de turizmin ciddi bir darbe alabileceğini belirtti. Ajansa göre bu yıl son 9 senenin en düşük yabancı turist sayısıyla karşılaşan Türkiye’ye gelen turistlerin arasında Almanların oranı yüzde 10.

Dünkü gözaltıların ardından Türkiye’de gözaltında veya tutuklu olan Alman vatandaşı sayısı 12’ye çıktı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, 31 Ağustos’ta Antalya Havalimanı’nda meydana gelen gözaltıların Alman yetkililerine resmi olarak bildirilmediğini” açıkladı. Sözcü, Alman yetkililerinin söz konusu iki kişiyi henüz göremediklerini de kaydetti.

Maria Adebahr düzenlediği basın toplantısında, “Neyle suçlandıklarını öğrenmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. “Diğerlerine olduğu gibi siyasi bir suçtan, terörizm şüphesinden, olduğunu farzetmeliyiz” dedi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.