sinop-haber Obama’dan Trump’a göçmen tepkisi: Bu çocuklar hatalı hiçbir şey yapmadı

0
446
sinop-haber Obama'dan Trump'a göçmen tepkisi: Bu çocuklar hatalı hiçbir şey yapmadı
sinop-haber Obama'dan Trump'a göçmen tepkisi: Bu çocuklar hatalı hiçbir şey yapmadı
Obama, kendi döneminde yürürlüğe giren ve ülkeye yasa dışı yollardan girmiş olan çocukların ABD’de kalmasını sağlayan yasal düzenlemenin iptali kararının ‘acımasızca’ olduğunu söyledi.

ABD’nin eski başkanı Barack Obama, halefi Donald Trump’ın genç göçmenleri hedef alan kararına karşı çıktı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Obama, kendi döneminde yürürlüğe giren ve ülkeye yasa dışı yollardan girmiş olan çocukların ABD’de kalmasını sağlayan yasal düzenlemenin iptali kararının ‘acımasızca’ olduğunu söyledi. Facebook’tan paylaştığı mesajında Obama, “Bu genç insanların hedef alınması yanlış, çünkü onlar hatalı hiçbir şey yapmadı” dedi.

 

Kongre’ye bu karara karşı çıkması ve bu gençleri koruması için seslenen eski başkan, ‘bu kararın siyasi olduğunu, yasal olarak gerekli olmadığını ve ahlaki açıdan soru işareti doğurduğunu’ söyledi.

‘Amerikan ruhuna aykırı’

Obama yazısında aynı zamanda bu gençlerin şu an ‘ABD’nin en parlak vatandaşları’ olduğunun altını çizerek kararın ‘Amerikan ruhuna aykırı’ olduğunu vurguladı: “Sonuç olarak bu onur meselesi. Bu, Amerika’nın genç ve umut dolu çalışkan insanlarını ülkeden atacak mıyız yoksa onlara kendi çocuklarımız gibi davranıp davranmayacağımızla ilgili. İnsan olarak kim olduğumuz ve kim olmak istediğimiz ile ilgili.”

Trump’ın bu kararına Demokrat Parti’nin yanı sıra kimi Cumhuriyetçiler de karşı çıkıyor.

 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.