sinop-haber Polise şişe atan 21 yaşındaki gence 2 yıl 7 ay hapis cezası

0
532
sinop-haber Polise şişe atan 21 yaşındaki gence 2 yıl 7 ay hapis cezası
sinop-haber Polise şişe atan 21 yaşındaki gence 2 yıl 7 ay hapis cezası
Almanya’da geçtiğimiz temmuz ayında gerçekleştirilen G20 zirvesi sırasında yapılan protesto gösterileri sırasında polise şişe atan Hollandalı gösterici için açılan davada karar çıktı. Hakim, savcının 1 yıl 9 ay talep ettiği protestocuya 2 yıl 7 ay hapis cezası verdi.

Almanya’nın Hamburg kentinde Temmuz ayında yapılan G20 Zirvesi sırasında düzenlenen protestolara katılan göstericiler hakkında açılan davada ilk karar çıktı. Hamburg Yerel Mahkemesi’nde görülen davada 21 yaşındaki bir Hollanda vatandaşı, iki yıl yedi ay hapis cezasına çarptırıldı.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre sanık hakkında savcılık bir yıl dokuz ay ceza talep etmiş, sanığın avukatı ise beraatini istemişti. Mahkemenin, savcının talebinden daha yüksek ceza kararı almasının duruşmayı izleyenler tarafından hayretle karşılandığı bildirildi. Sanık toplumun huzurunu bozma, ağır ceza gerektiren yaralama, görevdeki memura ağır saldırma ve direnmekten suçlu bulundu.

Polise şişe attı

Mahkemenin hâkimi, sanığın 6 Temmuz akşamı Hamburg Schanzenviertel’deki gösteriler sırasında polis memurlarına iki şişe attığı ve bunun yanı sıra yakalanması sırasında cenin pozisyonunu alarak direniş gösterdiği kanaatine vardı. Hâkim, savcının talebinden daha yüksek ceza verilmesi kararına gerekçe olarak görev başındaki memurların korunmasına yönelik yasanın sertleştirilmesini gösterdi. İlgili yasa, G20 Zirvesi öncesinde 30 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Polisin spontane düzenlenen bir gösteri sırasında görev tanımları içinde davrandığına işaret eden hâkim, mahkemelerin karar alırken yasa koyucular tarafından korunan kişilerden yana olduğunu ifade etti. Hâkim, verilen cezaya temyiz yolunun açık olduğunu da dile getirdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.