sinop-haber Portekiz’de bir dini tören sırasında ağaç yıkıldı: 13 ölü, 49 yaralı

0
422
sinop-haber Portekiz'de bir dini tören sırasında ağaç yıkıldı: 13 ölü, 49 yaralı
sinop-haber Portekiz'de bir dini tören sırasında ağaç yıkıldı: 13 ölü, 49 yaralı
Portekiz’de dini bir tören sırasında kalabalığın arasında düşen ağaç altında kalan 13 kişi hayatını kaybetti. Olayda 49 kişi de yaralandı.

Portekiz’e bağlı bağlı Madeira Adası’nda yaşanan olayda bir dini tören sırasında ağaç devrildi. Olayda 13 kişi hayatını kaybederken 49 kişi de yaralandı. Kente bakan tepelik bir alana konumlu bir kilise önünde toplanan kişiler Hazreti Meryem’in göğe yükselmesi yortusunu kutluyordu. Olay Facebook canlı yayını sırasında yaşandığı için saniye saniye görüntülendi.

Video görüntülerinde kalabalığın panikle kaçıştığı görülüyor. Yetkililer ölenlerin ikisinin çocuk olduğunu, yaralananlar arasında ise yabancı ülke vatandaşlarının da bulunduğunu belirtti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre yıkılan ağacın 200 yaşında bir meşe olduğu açıklandı. Yaşanan trajedi sonrasında Madeira’da üç günlük yas ilan edildi. Devlet Başkanı Marcelo Rebelo de Sousa da dayanışma için bölgeye gitti. Tüm Portekiz halkının acıyı paylaştığını söyleyen Sousa’nın hastanede yaralıları ziyaret edeceği açıklandı. Olayın gerçekleştiği Madeira, ülkenin güney batısında bulunan bir ada grubun en büyüğü ve Avrupalı turistlerin tatil amacıyla tercih ettiği bir yer.

‘Ağaç çürümüştü’

Kente bakan tepelik bir alana konumlu bir kilise önünde toplanan kişiler Hazreti Meryem’in göğe yükselmesi yortusunu kutluyordu. Öğle saatlerini biraz geçe yaşanan olayda Çeşme Meydanı’nda bulunan bir görgü tanığı o anları şöyle anlattı: “Çok yüksek bir ses duydum ve baktığımda ağaç çok hızlı bir şekilde düşüyordu. İnsanlar kaçıştılar ama başaramayanlar altında kaldı.”

Bir başka görgü tanığı ise, “Gelen sesler bize kaçma fırsatı verdi ama geriye baktığımızda ağaç altında insanlar vardı. Gördüklerimi hiçbir zaman unutmayacağım” diyerek yaşadıklarını anlattı. Portekiz televizyonu RTP’ye konuşan görgü tanıkları gövdesi çürüyen ağacın 2 yıldır destekle ayakta durduğunu açıkladı.

Yerel yetkililer yaralananlar arasında Alman, Macar ve Fransız vatandaşlarının da bulunduğunu açıkladı. Ağacın düştüğü an Facebook canlı yayını sırasında anbean kaydedildi. Devlet Başkanı de Sousa, olayla ilgili kimin sorumlu olduğunu bulmanın yerel yetkililerin işi olacağını açıkladı.

Geçen yıl orman yangınları nedeniyle iptal edilen festivale bu ara nedeniyle bu yıl daha çok insanın katıldığı da bildiriliyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.