sinop-haber Telafer’i DEAŞ’tan kurtarma operasyonu başladı

0
408
sinop-haber Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladı
sinop-haber Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladı
Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Telafer’i DEAŞ’tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu. Çatışmalarda şu ana kadar 31 DEAŞ militanının öldürüldüğü öğrenildi.

İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, “Telafer kenti kurtarılmaya doğru gidiyor. Telafer kentindeki DEAŞ’lıların teslim olma veya öldürülmekten başka seçenekleri yok.” ifadelerini kullandı.

Telafer operasyonuna katılan güçlere de değinen İbadi, “Irak askerleri, anti terör timleri, federal polis güçleri ve Haşdi Şabi operasyonda yer alıyor” bilgisini verdi.

Irak ordusundaki yetkililer, başlaması an meselesi olan Telafer operasyonuna yaklaşık 40 bin güvenlik görevlisinin katılacağını ifade etmişti.

Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer, 16 Haziran 2014’ten bu yana terör örgütü DEAŞ’ın elinde bulunuyor.

31 DEAŞ militanı öldürüldü

Irak güçlerinin sabah başlattığı Telafer’i terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonunda en az 31 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Irak federal polis gücünde görevli Üsteğmen Beha el-Meyahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü DEAŞ’ın bomba yüklü araçlar kullanarak Irak güçlerinin güneybatıdan Telafer’e ilerleyişini durdurmaya çalıştığını söyledi.

Çatışmalarda en az 14 DEAŞ militanının öldürüldüğünü belirten Meyahi, Irak güçleri arasında yer alan İran destekli Haşdi Şabi milislerinden de ölü ve yaralılar olduğunu aktardı.

Orduya ait savaş uçakları ve tankların, bomba yüklü 4 aracı vurarak etkisiz hale getirdiğini dile getiren Meyahi, güvenlik güçlerinin Telafer’in kuzeybatısında yer alan El-İbre köyüne de baskın düzenlediğini ifade etti.

Binbaşı Ganim Hammudat el-Azavi ise topçu birliklerinin DEAŞ’ın birinci savunma hattına yönelik saldırılarında ilk belirlemelere göre 17 militanın öldürüldüğünü, onlarcasının yaralandığını belirtti.

Azavi, Irak Hava Kuvvetleri ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin verdiği bilgilere göre yapılan saldırılarda, DEAŞ’a ait 6 roket fırlatma rampası ve 3 aracın da kullanılmaz hale getirildiğini kaydetti.

Binlerce sivil mahsur durumda

Öte yandan Telafer’i kurtarma operasyonuyla eş zamanlı olarak bölgedeki sivilleri tahliye etme çalışmaları da sürüyor.

Irak ordusunda görevli Yüzbaşı Cabbar Hasan, “Güvenlik güçlerimiz sabah başlatılan operasyonun ardından Telafer çevresinden yaklaşık 290 sivili tahliye ederek güvenli bölgelere sevk etti.” dedi.

Uluslararası koalisyon güçlerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 bin ila 50 bin sivil Telafer kent merkezi ve çevresinde mahsur kalmış durumda.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bu sabah Telafer’i DEAŞ’tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, militanların teslim olma veya öldürülmeleri dışında başka seçeneklerinin olmadığını bildirmişti.

Operasyona, Irak ordusu, federal polis güçleri ve mehzepçi yaklaşımıyla bilinen, İran destekli Haşdi Şabi milisleri katılırken, Irak ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.

Musul kent merkezinin 63 kilometre batısında yer alan, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer, 16 Haziran 2014’ten bu yana terör örgütü DEAŞ’ın elinde bulunuyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.