sinop-haber Türk büyükelçi İsveç Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

0
471
sinop-haber Türk büyükelçi İsveç Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
sinop-haber Türk büyükelçi İsveç Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
İsveç Dışişleri, Türk Büyükelçi Kaya Türkmen’i, Türkiye’deki tutuklu iki İsveç vatandaşıyla ilgili endişelerini dile getirmek üzere bakanlığa çağırdı.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Türk büyükelçi bir kez daha dışişleri bakanlığına çağrıldı ve biz tutuklu İsveç vatandaşlarıyla ilgili endişemizi ve taleplerimizi ifade ettik” dedi. Wallström, bu olayların Türkiye’nin İsveç ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini etkileyebileceğine dair Ankara’yı bilgilendirdiklerini de sözlerine ekledi.

Çifte vatandaş olan Hamza Yalçın, Türk hükümetinin talebi üzerine 3 Ağustos’taİspanya’da yakalanmıştı.İsveç vatandaşı Ali Gharavi ise temmuz ayında Büyükada’da gözaltına alınmıştı.

‘Interpol siyasi amaçlar için kullanılamaz’

Wallström, Yalçın’ın yakalanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Interpol’ün kuralları gereği örgütün siyasi amaçlar için kullanılamayacağını dile getirdi. İsveçli bakan, İstanbul’da barışçıl bir seminere katıldığını söylediği Gharavi’nin, tutukluluğunun gerekçeleri netlik kazanmadığı sürece serbest bırakılması gerektiğini söyledi. (Sputnik Türkiye)

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.