sinop-haber Türk mimardan duvara karşı “Özgürlük Parkı” projesi

0
384
sinop-haber Türk mimardan duvara karşı
sinop-haber Türk mimardan duvara karşı "Özgürlük Parkı" projesi
Mimar Sunay Erdem öncülüğündeki Türk ekibin ABD-Meksika sınırında bölünmüş Nogales şehri için geliştirdiği proje yarışmada finale kaldı.

Tartışmalı Meksika Duvarı’nın ikiye bölündüğü Arizona eyaletinde yer alan Nogales kenti için

Nogales, sınırın Meksika tarafında ise Sonora Nogales olarak tanımlanıyor. Duvar, şehri Nogales / Arizona ve Nogales / Sonora olarak adeta ikiye bölmekte. Sunay Erdem, DHA’ya yaptığı açıklamada; “Projede amaç duvar etkisini ortadan kaldırıp, iki şehir yakasını birleştirmek. Bunun için duvarın böldüğü Nogales şehrini bağlayan bir ‘Özgürlük Parkı’ yarattık.

Bu park bölünmüş şehirde Meksikalı ve Amerikalıların eşit şartlarda yaşayabileceği, eğleneceği, dinleneceği ve sosyalleşebileceği bir alan olacak. Özgürlük parkının ABD tarafında Meksika kültürel aktiviteleri, Meksika tarafafında ise Amerikan kültürü aktiviteleri olacaktır. Böylece bu park sayesinde Nogales’te şehirde geçirgenlik, kaynaşma başlamış olacak ve duvar etkisi küçük bir alanda bile olsa yıkılmış olacaktır. Umudumuz bunun zamanla tüm sınır boyunca yayılması ve duvarın yok olması…” şeklinde konuştu. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.