sinop-haber Ürdün Kralı, İngiltere’den eniştesinin iade edilmesini istedi

0
400
sinop-haber Ürdün Kralı, İngiltere'den eniştesinin iade edilmesini istedi
sinop-haber Ürdün Kralı, İngiltere'den eniştesinin iade edilmesini istedi
Yolsuzlukla suçlanan Kral Abdullah’ın eniştesi ve eski Fosfat Madeni Şirketi Başkanı Velid el-Kurdi’nin İngiltere’den iadesi talebiyle yasal işlemler başlatıldı.

Ürdün’de yolsuzlukla suçlanan Kral Abdullah’ın eniştesi ve eski Fosfat Madeni Şirketi Başkanı Velid el-Kurdi’nin

 İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd’a, Kurdi’nin yakalanması konusunda yasal işlemlerin kolaylıkla yürütülmesi için bir yazı göndereceğini ifade eden Ebu Cerad ayrıca Birleşik Krallık, Avusturya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Britanya Adaları ve Hindistan’dan,  Kurdi’nin mal varlığının incelenmesi için yardım talep edildiğini kaydetti. 

Ürdün Başbakanı Hani El-Mulki başkanlığında bugün toplanan Bakanlar Kurulu, Adalet Bakanı Ebu Cerad’ı, Kurdi’nin iadesi için gerekli yasal işlemleri takip etmek üzere görevlendirilmesine karar vermişti. 

Ürdün Kralı Abdullah’ın halasının eşi olan eniştesi ve eski Fosfat Madeni Şirketi Başkanı Kurdi, Haziran 2013’te, kamu görevini kötüye kullanarak devlete ait hisseleri satmak suçundan 22,5 yıl hapis ve 253 milyon dinar (355,6 milyon dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

43.5 milyon dolar ceza

Mahkeme Kurdi’ye ayrıca, fosfatın nakledilmesi ihalesine fesat karıştırmak ve yasa dışı yollardan kazanç elde etmek suçlarından da 15 yıl hapis ve 31 milyon dinar (43,5 milyon dolar) para cezası vermişti.

Kurdi, 2006 yılındaki özelleştirme politikaları çerçevesinde yarı-resmi “Fosfat Madenleri Şirketi”nin %37 hissesinin Brunei hükümetine satışında haksız kazanç elde etmek, fosfat taşımacılığı alanında yapılan ihaleye fesat karıştırmak ve kamu malını zarara uğratmak suçlamasıyla yargılanıyordu.

Ürdün kamuoyunda şiddetli tepkilere neden olay, ülkenin son yıllardaki en büyük yolsuzluk davalarından biri olarak değerlendiriliyor. 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.