Sırbistan’a eşcinsel başbakan!

0
449
Sırbistan'a eşcinsel başbakan!
Sırbistan'a eşcinsel başbakan!

Sırbistan’da eski başbakan Aleksandar Vucic’in cumhurbaşkanı seçilmesinin peşinde başbakanlık koltuğuna oturacak ve yeni hükümeti kuracak isim ülke tarihindeki ilk eşcinsel bakan olan Lokal Yönetimler Bakanı Ana Brnabic oldu.

Cumhurbaşkanı Vucic, düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümeti koymak üzere Brnabic’i görevlendirdiğini açıkladı.

Bu kararı vermenin kendisi için kolay olmadığını söyleyen Vucic, bunun ne iktidardaki Sırp İlerleme Partisi (SNS) ne de başkası için bozgun anlamına geldiğini, aksine en iyi çözüm olduğunu vurguladı.

Vucic, geçen yılki seçimin arkasında kurulan hükümette bulunan partisiz bakan Brnabic’in, yeni hükümetin güvenoyu alması için mecliste zorunlu çoğunluğa sahip bulunduklarını kendisine bildirdiğini söyledi.

öte yandan, Sırbistan’ın birincil kadın ve bununla beraber ilk eşcinsel başbakanı olacak Brnabic ise yeni hükümeti kurmakla görevlendirilmekten iftihar duyduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımıza bana güvendiği için teşekkür ediyorum. Üstleneceğim sorumluluğun bilincindeyim.” ifadelerini kullandı.

Brnabic’in başbakanlığında kurulacak yeni hükümette yer alacak isimlerin 22 Haziran’a dek açıklanması bekleniyor.

Eşcinsel olduğu tanıdık Brnabic’in geçen yıl kurulan hükümette yer alması, ülkedeki LGBT topluluğu göre “tarihi an” olarak nitelendirilmişti.

2 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Sırbistan’ın yeni cumhurbaşkanı seçilen Vucic, 31 Mayıs’ta görevi Tomislav Nikolic’ten devralmış, prosedür gereği bir gün öncesinde de başbakanlık görevinden istifa etmişti.

Başbakanlık koltuğuna oturacak isimler arasında Dışişleri Bakanı İvica Dacic’in de ismi geçiyordu.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.