Son dakika: Almanya’dan Erdoğan’a zeytin dalı

0
429
Son dakika: 'DEAŞ, Halep'ten çekildi'
Son dakika: 'DEAŞ, Halep'ten çekildi'
Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G-20 zirvesine katılımı esnasında ülkede konuşma yapmasının ‘uygun’ olmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Ankara-Berlin hattında ilişkiler gerilirken, bugün Almanya’dan sürpriz bir açıklama geldi.

Reuters haber ajansı, Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert’in yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘önemli bir misafir’ olduğunu söylediğini aktardı. Sözcü, Erdoğan’ın 7-8 Temmuz’da Hamburg’da düzenlenecek G-20’ye katılımının Alman hükümeti tarafından hoş karşılandığını açıkladı.

Dün Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da G20 zirvesine katıldığında halka seslenmek istediğini ve bunu uygunsuz bulduklarını söylemişti. Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz da Gabriel’in açıklamalarına destek verirken, Erdoğan’ın Almanya’da bir toplantı düzenlemesine sıcak bakmadığını vurgulayarak “Bakan Gabriel’in yaptığı açıklamayı Başbakan da onayladı. Alman hükümetinin tutumu bu şekildedir” diye konuşmuştu. 

Dışişleri Bakanlığı da bu tepkilerin ‘düşünce özgürlüğüne’ aykırı olduğunu ifade eden bir kınama mesajı yayınlamıştı. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.