Son dakika: Putin’den Erdoğan’a: Borular döşenmeye başladı

0
552
Son dakika: Putin'den Erdoğan'a: Borular döşenmeye başladı
Son dakika: Putin'den Erdoğan'a: Borular döşenmeye başladı
Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Anapa kentinde Türk Akımı doğalgaz boru hattının parçalarını birleştirme çalışmalarını takip eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak derin sulardaki boru döşeme işlemine başlandığını söyledi.

Sputnik’in atkardığı ve Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Anapa’da Türk Akımı’nın inşaatını gerçekleştiren ‘Pioneering Spirit’ adlı boru döşeme gemisini ziyaret eden Putin, Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde boru döşeme faaliyetlerinin başladığını ifade etti.

‘Türk-Rus işbirliği, diğer ülkelerle işbirliğinden çok daha yüksek seviyede’

Görüşmede, Türk Akımı’nın inşasını öngören anlaşmanın henüz eylül ayında imzalandığını anımsatan Putin, “7 aylık bir sürenin ardından inşa çalışmaları başladı. Türk-Rus işbirliğinin seviyesi, birçok ülkeyle olan işbirliği seviyesinden çok daha yüksek. Diğer ülkelerle yapılan çalışmalarda idari onay alma süreci yıllarca devam ederken, Türkiye ile bu süreçleri birkaç ay içinde tamamlıyoruz. Elbette bu, bizzat verdiğiniz doğrudan destek sonucunda gerçekleşiyor” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye üzerinden Avrupa’ya gaz sevk etmeye hazırız’

Putin, Erdoğan’a Rus gazını Türkiye üzerinden Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerine sevk etmeye hazır olduklarını da söyledi.

Rus lider, “Eğer partnerlerimiz talep ederse, Güney ve Güneydoğu Avrupa’ya gaz sevk etmeye hazırız. Gördüğümüz kadarıyla da partnerlerimizin ilgisi var. Sizin çıkarlarınızı da layıkıyla koruyacağımız konusunda sizi temin ederim. Zira bu konuda çıkarlarımız örtüşüyor” dedi.

‘Mutabakat gerektiren bazı konular var’

Öte yandan Putin, boru hattının giriş noktası, Türk topraklarındaki güzergahı ve ekolojik güvenliğin gözetilmesi gibi konularda mutabakat sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.