Tillerson’dan Erdoğan’ın 12 koruması için açıklama!

0
359
Tillerson'dan Erdoğan'ın 12 koruması için açıklama!
Tillerson'dan Erdoğan'ın 12 koruması için açıklama!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti esnasında Türk Büyükelçiliği önündeki kavgayla ilgili olarak 12 Türk emniyet görevlisi hakkında yakalama kararı çıkarılmasına ilişkin yazılmış tanımlama yaptı.

Tillerson, “12 Türk güvenlik görevlisine yöneltilen suçlamalar, ABD’nin yasal ifade özgürlüğünü bastırmak için gözdağı ve şiddete başvuran kişilere şımartma göstermediği biçiminde net mesaj veriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu nasıl hukuk” diyerek korumaları hakkında ABD’nin yakalama kararına tepki gösterdiği olaya ilişkin izah etme yapan Tillerson’ın sözleri, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert göre jurnal basın toplantısında aktarıldı. Tillerson açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkında emniyet birimleri ve ilgili adli yetkililerle çalışmayı sürdüreceğini vurguladı ve “Bir sonuca varıldığında, bakanlık herhangi bir ek adımın atılmasına gerek olup olmadığını karara bağlayacak” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, yakalama kararı alınan Cumhurbaşkanlığı korumaları için “iade talebinde bulunulup bulunulmayacağı” sorusuna verdiği yanıtta, soruşturmadaki bulgulara bakmaya ve incelemeye sürdürdüklerini belirtti ve, “Ne gibi ilave adımlara gerek duyulduğunu değerlendireceğiz. Adımlarımız suçlamalara cevap niteliğinde ve orantılı olacak. Şiddetten sorumluluk sahibi olanların bu eylemlerinden dolayı hesap vermelerini karşılamak için emniyet birimleriyle birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız” diye konuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına da değinen Nauert, Bass’ın Ankara’da Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulunduğunu söyledi ama içeriğe ilişkin elinde ek bir bilginin bulunmadığını söyledi.

Nauert, ABD’yi ziyaret eden devlet ve hükümet başkanlarına eşlik eden görevlilerin, bu kişilere belli dokunulmazlıktan yararlandığını oysa bu kişilerin ABD topraklarından ayrılmaları ile birlikte ikincil dokunulmazlıklarının ortadan kalktığını, yakalama, tutuklama ya da mahkemeye çağrılma gibi hukuksal girişimlerde dokunulmazlık güvencesinin bundan böyle geçerli olmayacağını söyledi. Kavgaya karıştıkları ve şiddete başvurdukları ileri sürülen Türk korumaların ABD’ye geri gelmeleri durumunda haklarında çıkarılan yakalama kararının uygulanacağını gösteren Nauert, “ABD’nin bu şahısların iade edilmesini isteyip istemeyeceği” sorularına da “Konu ile ilgili atılabilecek mümkün ek adımları tartıyoruz. Değişik seçeneklere bakıyoruz. Bu hala aralıksız bir işlem” karşılığını verdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.