Trump o vergiden vazgeçti

0
317
Son dakika: Kuzey Kore'ye girişlerine yasak
Son dakika: Kuzey Kore'ye girişlerine yasak
Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi liderler, vergi reformundaki görüş ayrılıklarını gidermek için “sınır vergisi” düzenlemesinden vazgeçti. Birçok şirketi, üretim tesislerini ABD’ye taşımaya sevkedeceği öngörülen bu düzenleme ABD Başkanı Donald Trump’ın önemli seçim vaatlerinden biriydi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın

Bildiride,

“Sınır vergisini bir kenara bırakmaya karar verdik”

Cumhuriyetçiler arasındaki fikir ayrılıklarına neden olan sınır vergisi düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalara yer verilen bildiride, “Sınır vergisinin büyüme dostu yararlarını değerlendirdik ancak birçok bilinmeyeni bünyesinde taşımasından ötürü ve vergi reformunda ilerleme kaydetmek amacıyla bir kenera bırakmaya karar verdik.” ifadeleri kullanıldı.

Birçok şirketi, üretim tesislerini ABD’ye taşımaya sevk edeceği öngörülen bu düzenleme ABD Başkanı Donald Trump’ın önemli seçim vaatlerinden biriydi. Trump, “Amerika’yı Yeniden Büyük Yap” ve “Amerikan malı al, Amerikan işçisi çalıştır” gibi ulusalcı sloganlarla yola çıktığı seçim kampanyasında Çin ve Meksika’dan ithal edilen ürünlere yüzde 40’lara varan oranda sınır vergisi koymayı taahhüt etmişti.

Öte yandan, Demokratlar ve bazı Cumhuriyetçiler, sınır vergisi uygulanmasına, ülkenin ithal ettiği birçok ürünün fiyatını artırarak Amerikalı tüketicilere zarar vereceği ve toplam talebi düşürerek ekonomiyi yavaşlatacağı gerekçesiyle şiddetle karşı çıkmıştı.

Beyaz Saray’ın sağlık reformunda yaşanan hayal kırıklığını yeniden yaşamamak adına bu düzenlemede geri adım attığı yorumları yapıldı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.