Ukrayna ile Rusya Arasında Doğalgaz Tartışması

0
454
Ukrayna ile Rusya Arasında Doğalgaz Tartışması
Ukrayna ile Rusya Arasında Doğalgaz Tartışması

Ukrayna Başbakanı Groysman, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı tasarısının inşaatına mani olmak adına önlemlerin alınacağını ifade etti.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Ukrayna mecliside, Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz teslimatı adına faaliyetlerine ve inceleme çalışmalarına devam ettiğini ifade ederek, Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı tasarısı hakkında görüşlerini açıkladı.

BALTIK DENİZİNDEN 55 MİLYAR METREKÜP TRANSFER

Ukrayna’nın milli ekonomiyi müdafaa adına politik ve yasal tüm önlemlerin hazırlandığını ve çalışmaların sürdüğünü altını çizerek belirten Bakan, “yalnızca Ukraynalılar’ın çıkarlarını değil, diğer ülkelerin de milli emniyetine yönelik çıkmazlar barındıran bu politik tasarının hayata geçirilmesine mani olmak adına diğer devletlerle ortaklarımızı uyarıyor ve gayretlerimizin beraber sürmesini içerecek şekilde önlemler alıyoruz.” şeklinde görüş açıkladı.

Rus enerji devi Gazprom, takriben bin 220 kilometrelik boyutta olması tasarlanan Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattıyla Baltık Denizi istikametinden Avrupa’ya senede 55 milyar metreküp doğalgaz ihracat planlıyor.

Nisan ayında Gazprom ve Avrupalı enerji firmaları ENGIE, OMV, Shell, Uniper ve Wintershall arasında Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattı tasarısının ekonomik yönü hakkındaki görüşmelerde uzlaşmışlardı. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.