Yunus Emre Enstitüsü’nden Mescid-i Aksa’da iftar

0
445
Yunus Emre Enstitüsü'nden Mescid-i Aksa’da iftar
Yunus Emre Enstitüsü'nden Mescid-i Aksa’da iftar

Programa katılan Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Başkonsolos Yardımcısı Erman Topçu ile Kudüs Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Furkan Özdemir, Harem-i Şerif’in avlusuna kurulan iftar sofrasında Filistinlilerle birlikte oruçlarını açtı.

Kudüs Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Furkan Özdemir, Mescid-i Aksa’daki iftar programında, “İşgal altındaki Kudüs’te, ilk kıblemiz mübarek Mescid-i Aksa’da Filistinli kardeşlerimizle iftar yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün eski şehir beldesindeki Mescid-i Aksa’nın avlusundaki iftar programına, Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Başkonsolos Yardımcısı Erman Topçu ile Kudüs Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Furkan Özdemir katıldı.

Kudüs’te Ramazan bir başka yaşanıyor

Ramazan ayının Kudüs’te başka bir havada yaşandığını ifade eden Özdemir, “İşgalin, 11 ay boyunca getirmiş olduğu sıkıntılardan bir nebze olsun uzak, dükkânların açık olduğu, kandillerin aydınlattığı, acının, hüznün son bulduğu, tebessümlerin yükseldiği bir Kudüs çıkıyor karşımıza.” ifadesini kullandı.

Kudüs Yunus Emre Enstitüsü olarak Filistin’in birçok bölgesinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Özdemir, “Dün, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan Filistinli kardeşlerimizle iftar açtık. Bugün işgal altındaki Kudüs’te iftar sofrası kurduk. Pazartesi günü de inşallah abluka altındaki Gazzeli kardeşlerimizle oruçlarımızı açacağız. Tüm İslam âleminin Ramazan ayı mübarek olsun.” diye konuştu.

Harem-i Şerif’in avlusuna kurulan iftar sofrasına çok sayıda Filistinli iştirak etti. Namaz için Mescid-i Aksa’ya gelenler de birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşadı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.