LYS-4 saat kaçta başlayacak?

0
441
LYS-4 saat kaçta başlayacak?
LYS-4 saat kaçta başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ) tarafından gerçekleştirilen, üniversiteye giriş için ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı ( ) yarın başlayacak. Üniversite hayali kuran binlerce öğrenci yarın LYS-4 sosyal bilimler sınavına girecek. Peki LYS-4 saat kaçta başlayacak?

LYS-4 SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

YGS’den barajı geçecek puanı alan adayların katıldığı LYS’nin ilki yarın gerçekleştirilecek. 5 oturumda yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın LYS-4 oturumu yarın saat 10.00’da başlayacak. Tek oturumda uygulanacak sınav, 135 dakika sürecek. Bir milyon 72 bin 396 öğrencinin başvurduğu LYS’de adaylar saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklar. Bu yüzden adayların ‘09.45’ kuralına dikkat etmeleri gerekmektedir.

LYS SINAV GİRİŞ YERLERİ

Lisans Yerleştirme Sınavı maratonunda artık son güne girildi. Sınavların ilk oturumu olan LYS-4 yarın yapılacak. 1 milyon aday, üniversite kapısından girmek için ter dökecek. Sınava girecek olan adaylar, 2017 LYS-4 sınav giriş belgesine aşağıda belirtilen linkten ulaşabilecekler.

LYS-4 SINAV GİRİŞ YERLERİ İÇİN TIKLAYIN

LYS NE ZAMAN?

İşte LYS-1, 2, 3, 4 ve 5 sınav tarihleri;

LYS-1: (Matematik) 11 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan LYS-1 sınavı 135 dakika sürecek

LYS-2: (Fen Bilimleri) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan LYS-2 sınavı 135 dakika sürecek

LYS-3: (Edebiyat-Coğrafya) 18 Haziran 2017 Pazar günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan LYS-3 sınavı 120 dakika sürecek

LYS-4: (Sosyal Bilimler) 10 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak olan LYS-4 sınavı 135 dakika sürecek

LYS-5: (Yabancı Dil) 17 Haziran 2017 Cumartesi günü yapılacak. Saat 14.30’da başlayacak olan sınav 120 dakika sürecek.

LYS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

* Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

* Hesaplanan standart puanlar ve Tablo 1E’deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır. ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği Tablo 1D’de gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır.

* ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20’si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

* Ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler ; LYS Sosyal Bilimler Sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulacaktır. Bu öğrenciler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine LYS-4’de (Sosyal Bilimler Sınavı) yer alan Felsefe Grubu altındaki Psikoloji alanından 3, Sosyoloji alanından 3, Mantık alanından 2 soru cevaplandıracaktır . Bu karar doğrultusunda, LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi ile ilgili olarak aşağıdaki uygulama yapılacaktır:

2017-LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı Felsefe Grubu İle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde toplam 40 soru bulunacaktır. Cevap kâğıdında bu test ile ilgili alanda 40 cevap alanı bulunacaktır. Testi alan tüm adaylar ilk 24 sorunun tamamından sorumlu olacaklardır. Bu adaylar cevap kâğıdının bu test ile ilgili alanında ilk 24 cevap alanını, soru numaralarına uygun olarak işaretleyeceklerdir.

LYS SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

LYS’de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir

LYS’de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece ön lisans programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacaktır. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.