Irak’tan Türkiye Domateslerine Kısıtlama!

0
562
Irak’tan Türkiye Domateslerine Kısıtlama!
Irak’tan Türkiye Domateslerine Kısıtlama!

Ekonomi Bakanlığı, “Irak’ın kuzeyine gönderileri kapsamayan karar, yerel malların mevsiminin bitmesiyle her yıl yürürlükten kaldırılmaktadır.” dedi.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “domates açısından en önemli ihraç marketlerimizden birisini oluşturan Irak’ın her sene düzenlediği bu kararın, Irak’a yaptığımız domates ihracatımızı akamete uğratması ve azaltması söz konusu değildir.” ifadeleri dile getirildi.

Ekonomi Bakanlığından sunduğu beyanatta, Irak Genel İdaresi’nin her sene Mayıs’ta, domatesin mevsimsel olarak üretiminin kafi miktara erişmesi sebebiyle tüm devletlere karşı uygulanan bir önlem olduğunu ifade etti.

IRAK’IN UYGULAMASI HER SENE TEKRAR EDİYOR

Irak’ın Türkiye’nin en mühim domates ihraç alanlarından biri olduğu anımsatan beyanatta, Irak tarafından kararlaştırılan mutat faaliyetinin Türkiye’ye zarar vermeyeceği dile getirildi.

Türkiye ihraç ettiği domateslerin üretimlerinin neredeyse hepsini serada üretiyor. 2015 senesinde bu üretimin 11 milyon dolar ile miktar temelinde takriben yüzde 6 olan Irak oluştururken, 2016 yılında yapılan 32,4 milyon dolarlık ihracat ile takriben yüzde 18’e çıkmıştır.” Sözleriyle durum değerlendirmesi yapıldı.

2015 senesinde 541 bin ton ağırlığında yapılan domates ihracatı karşılığında 365 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı. 2016’da 12 Mayıs tarihinde başlatılan kısıtlamanın bu yıl Mayıs sonunda başlatılmıştı. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.