Kan Plazmasına 200 Milyon Euroluk Mevduat

0
687
Kan Plazmasına 200 Milyon Euroluk Mevduat
Kan Plazmasına 200 Milyon Euroluk Mevduat

Ülkemizde her sene 1.1 milyar TL’lik ithalat yapılan kan plazmasının yerli imalatı için ihale tamamlandı. Kızılay’ın tedarikçi olarak katılacağı, Türk ve yabancı şirketler birlikte oluşturulacak sağlık binası, 7 sene alım garantisiyle işlem görecek. 4 senede bitirilecek sağlık binasına 200 milyon Euro akacak.

DIŞ ÜLKELERE PAZARLANACAK

Plan ile plazma fraksiyonu ve kan ürünleri tarafından Kızılay beslediği bir program kurulacak. Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi geçtiğimiz sene içinde müracaat eden 13 firmanın bakıldığı belgeyi SGK’ya vermişti. SGK’nın da firmalar arasından seçim yaptığı öğrenildi. Değerlendirme sonrası tamamlama süreci ile firma yatırıma başlayacak.

Kızılay’ın 200 bin litrelik kan plazması depolama kapasitesi 4 sene içerisinde 550 bin litreye çıkarması bekleniyor. Böylece ‘Yerli Plazmadan Plazma Ürünleri Üretimi’ programları ile ülkemizde bu ürünle Doğu Avrupa olmak üzere Ortadoğu, Afrika ve Türk devletlerine ihracatını yapacak.

2 SENE ÖNCE KARAR ALINMIŞTI

Ekonomik Koordinasyon Kurulu, dış ülkelerde her sene zorunlu ithal edilen, ameliyat hastalarının hızla sağlığına kavuşması için verilen kan proteini ve hemofili gibi kalıtsal hastalıklarla savaşmakta kullanılan yüksek teknolojiyle kan plazmasından plazma imalatlarının Türkiye’deki üretimi için 2 yıl önce karar almıştı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.