KOBİ’lerden 150 Bin Kişiye İstihdam!

0
519
KOBİ’lerden 150 Bin Kişiye İstihdam!
KOBİ’lerden 150 Bin Kişiye İstihdam!

KOBİ’ler Araştırma Geliştirmeden diğer sektörlere kadar hemen hemen her yerde gücünü gösterdi. İş veren kuvveti ise yüzde 85’lere kadar çıktı. Büyümede ki oranları KOBİ’lerin gerçek alandaki gücünü ortaya çıkardı. Kalkınma Bakanlığı’na ait yatırım ajanslarınca sunulan analizlere bakarak, üretim sanayisinde faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 53’ü bu sene sahip olduğu şirketine yatırım bıraktı. 2016’da bu rakam yüzde 38 olmuştu.

YENİ BAŞTAN YATIRIM PROJELERİ

KOBİ’lerin yüzde 18’i de bu sene yeni baştan yatırım projeleri ile girdi. Devam eden süreçte yatırım ajansları da 85 bin şirketi dolaylı ve doğrudan yatırımlarla yanında yer aldı. Sabah’ın haberinde, Marmara ve İç Anadolu’daki KOBİ’ler yeni yatırımların bölgesi oldu. Araştırmanın sonuçlarından dikkat çeken nokta, geçtiğimiz senelerde göz önünde bulunan hizmet alanındaki yatırımların tekrardan üretim sanayisine geldi.

150 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

Hükümet, KOBİ’lerin, ihracatçı şirketlerin ekonomideki etkisini devam ettirmek için kur hareketliliğinden etkilenen firmalara imalatlarına destek olmak sebebiyle hayata soktuğu devlet garantili krediye başvuruda aşırı talep görüldü. Kredi Garanti Fonu’ndan geçtiğimiz altı ayda yararlanan şirketler 285 bin 500’e ulaştı. Yapılan kredinin boyutu ise 100 milyar TL’yi geçti. 23 şehirde ki Cazibe Merkezleri Programı’nın şampiyonu KOBİ’ler oldu. 23 şehirde ki  KOBİ’ler 25 milyar TL’lik yatırım için başvuru geldi. 150 bin kişi iş sahibi oldu.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.