Körfez Krizinin Türkiye’ye Ekonomik Etkisi Ne olur?

0
565
Körfez Krizinin Türkiye’ye Ekonomik Etkisi Ne olur?
Körfez Krizinin Türkiye’ye Ekonomik Etkisi Ne olur?

Suudi Arabistan’ın öncülüğünde kimi Arap devletlerinin Katar ile tüm bağlarını sonlandırması neticesinde gözler, Türkiye’nin bu iki devlet ile iktisadi bağlarına çevrildi.

Türkiye sunduğu ilk beyanatlarda uzlaşı yönünde çağrıda bulunurken, arabuluculuk görevinde bulunmayı üstlenmeye açık olduğunu söylemişti.

Fakat Türkiye’nin Katar ve Suudi Arabistan arasındaki iktisadi bağlarının arttırılmasının hangi şekilde tesir edeceği tartışılıyor.

KATAR İLE İKTİSADİ İLİŞKİLER DAHA FAZLA

Katar ve Suudi Arabistan’dan meydana gelen iki zengin Körfez ülkesi ile Türkiye’nin iktisadi bağlarının son zamanlarda yükseldiği söz konusuydu.

Bilhassa Katar ile iktisadi ve ticari bağların mevcut durumdaki nesnel karşılık olarak rakamlarda dikkat çekici boyutta. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinde geçtiği üzere, 2000 senesinde 10 milyon dolar civarındaki Türkiye’nin Katar’a ihracatı, AKP’nin iktidara geldiği 2002’den sonra yükseldi, 2016 senesinde 146 milyon dolara yükseldi.

Suudi Arabistan’ın 2002-2017 Mart ayına değin devam eden süreçte, Türkiye’ye uluslararası direkt yatırımı yüzde 1,4’ünü gerçekleştirdi, Katar aynı süreçte yüzde 1,1’ini gerçekleştirdi.

Ekonomistler durumu Katar’ın daha nesnel ve sonuç odaklı olarak görüyorlar. Gelişmelerin Türkiye’ye etkisi tedirgin edici boyutlara ulaşmadan Türkiye’nin uzlaşının tesisi adına adım atması önemli sayılıyor. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.