Osmanlı Kudüs’te Nöbete Devam Ediyor

0
429
Osmanlı Kudüs'te Nöbete Devam Ediyor
Osmanlı Kudüs'te Nöbete Devam Ediyor

Kudüs’e komşu El Halil kentinde ikamet eden 55 yaşındaki Abid Ebu Hüseyin, İsrail işgali altında bulunan liman kenti Yafa’da, Osmanlı eseri olan Mahmudiye Camii’nin bekçiliğini görevini sürdürüyor.

1812 senesinde 2. Mahmud tarafından inşası kararı alınan ve 1812 senesinde nihayete erdirilen caminin cemaati neredeyse hiç yok. Fakat etrafta yaşayan Müslümanlar, caminin varlığını sürdürebilmesi adına çok çaba sarf ediyor. Bu insanlardan birisi de Ebu Hüseyin, senelerdir bu camide nöbette bulunuyor. Gereksinimlerini Müslümanların sunduğu desteklerle edinebilen Ebu Hüseyin, camiyi ziyaret eden turistlere tanıtıyor ve külliyeye ilişkin malumatlar sunuyor.

“ÖLENE DEĞİN NÖBETTEYİM”

“Osmanlı’nın bu coğrafyada kalan son nöbetçisi” olduğunu dile getiren Abid Ebu Hüseyin, “Osmanlı Devleti asırlarca burada yaşayan Müslümanların varlığı için siper oldu, artık sıra bizde. O büyük devletin anısının varlığı adına yapabildiğimiz kadarıyla payımıza düşen adımı atmalıyız. Evet, kimi güçlükleri var, fakat bu güçlükler bizleri vazgeçirmeyecek. Ne olursa olsun burada, yani nöbet yerini bırakmayacağım. Türkiye buradan 1917’de ayrılmak durumunda kaldı, fakat yerlerini bize emanet etti. O emanetin varlığının devam edebilmesi amacıyla buradayız” sözleriyle düşüncelerini açıkladı. sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.