TSK’dan Katar’a Türk Üssü Kararı

0
382
TSK'dan Katar'a Türk Üssü Kararı
TSK'dan Katar'a Türk Üssü Kararı

Genelkurmay Başkanlığınca, 7 Haziran’da TBMM’de kabul edilen “Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması” kapsamında dün üç kişilik bir askeri heyetin Katar’a gönderildiği, heyetin,ilgili keşif çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NDAN YAPILANM AÇIKLAMADA,

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının Katar’da daimi olarak konuşlanmasına olanak tanıyan “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK’nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması” nın 15 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Anlaşmanın imzalanmasından sonra  Ekim 2015’ten itibaren TSK mensuplarının Katar’da konuşlanması ile alakalı çalışmaların başlatıldığı belirtilirken TSK unsurlarının konuşlanmasına yönelik ihtiyaçları yerinde tespit etmek, konuşlanılacak alanınkeşfini yapmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak hedefi ile 2015’ten itibaren iki ülke silahlı kuvvetleri arasında karşılıklı ziyaretler yapıldığı ifade edildi.

GİDEN HEYET ÇALIŞMALARINA KATAR’DA DEVAM ETMEKTEDİR 

“Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına dair Uygulama Anlaşması’ nın ise 28 Nisan 2016’da imzalandığı ve 7 Haziran 2017’de TBMM Genel Kurulunda kabul edildiği hatırlatılan beyanda, böylece, TSK unsurlarının Katar’da konuşlandırılmasına dönük Türkiye’nin iç hukuk sürecinin tamamlandığı belirtildi.

Konuşlanma çalışmalarının devamı olarak dün üç kişilik bir askeri heyetin Katar’a gittiği belirtilen beyanda, “Heyet, konuşlanma hazırlıkları ile alakalı keşif ve koordinasyon çalışmalarına Katar’da sürdürmeye devam edecektir.” ibarelerine yer verildi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.