İstediğiniz ses tonuna kavuşmanız artık mümkün

0
565
İstediğiniz ses tonuna kavuşmanız artık mümkün
İstediğiniz ses tonuna kavuşmanız artık mümkün

İstediğiniz ses tonuna kavuşmanız artık mümkün

Op. Dr. Elad Azizli, inceltme ya da kalınlaştırma biçiminde yapılan ses estetiği operasyonları hakkında bilgi verdi. 14-06-2017 10:40:16 EstetikÇoğu insan cinsiyet veya maddesel özelliklerine uygunsuz ses tonu yüzünden ayrıca estetik keza de psikolojik kaygılar yaşayabiliyor. İnceltme veya kalınlaştırma şeklinde yapılan ses estetiği operasyonları, kişiye istediği ses tonuna sahip olabilme şansı sunuyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Elad Azizli, ses estetiği operasyonları hakkında bilgi verdi.

Kadınlar sesini inceltmek erkekler kalınlaştırmak istiyor

Şipşak artan teknolojiye karşın ses en kayda değer iletişim aracı olmaya devam etmektedir.Ses tonunun genel olarak kişinin yaşamına, cinsiyetine ve özellikle fiziksel yapısına uygun olması istenir. Bu uyumun sağlanmadığı durumlarda kişi psikolojik olarak bundan etkilenebilmektedir. Bu ahenksizlik durumlarındasesi yapılandırma ve daha estetik ışık halkası getirmek için inceltme, kalınlaştırma biçiminde ses estetiği operasyonları uygulanmaktadır. Ses kalınlaştırma operasyonlarını çoğunlukla ince sese sahip oldukları için bundan psikolojik olarak etkilenen erkekler, ses inceltme operasyonlarını ise özellikle sigara kullanımına ast olarak kalınlaşan sesi inceltmek için kadınlar tercih etmektedir.

Ses estetiği kişiye uygun sesi sağlıyor

Estetik ses, kişinin dış görünüşüne, somut yapısına, cinsiyetine uygun bir ses demektir. Örneğin bedenen yapılı, uzun boylu bir erkekten çıkan ince ve tiz bir ses, ya da genç, minyon bir kadından meydana çıkan tok ve kalın bir ses estetik bir algı yaratmamaktadır. Ses estetiği kişiye ahenkli sesin elde edilmesini karşılayan tıbbi bir çare şeklidir. Estetik kaygılar keza de kimi vakit sağlık sorunları yüzünden birçok birey kadar tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

İsteyene yönetici isteyene sunucu sesi

Bir bayan telefonda konuşurken erkek olarak algılanacak değin kalın sese sahipse ya da erkekken bayan cinsiyetine geçmiş bir birey bundan böyle eski kalın sesini istemiyorsa ses inceltme ameliyatları uygulanabilmektedir. Bu ameliyatları sigara kullanımı nedeniyle sesi fazla pozitif kalınlaşan bireyler, yönetici adayları, siyasiler, spiker, sunucu ve seslendirme sanatçısı elde etmek isteyen kişiler ile öğretim üyeleri çoğunlukla başvurmaktadır.

Hasta ameliyat sırasında kendi sesini duyup kararını verebiliyor

Ses inceltme ameliyatları, genel anestezi altında 30-40 dakikalık bir süreç içersisinde gerçekleştirilmektedir. İnceltme ameliyatları, çoğu süre dıştan herhangi bir kesi olmadan ağız içinden girilerek ses telleri üzerinde yapılmaktadır. Kimi vakit da dıştan birkaç dikiş atılarak ya da lazer uygulaması ile yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında hastanın sesi dinlenir. Hasta ve hekim sesin kalınlaşmasını duyar ve karar verdikleri kalınlaşmada işlem sonlandırılır. Bu Nedenle hasta sesinin ne kadar kalınlaştığını ameliyat sırasında duyar ve operasyon esnasında cerrahı ile konuşabilir.Operasyon sonrası ağrı yaşanmamaktadır. Çoğunlukla hastalar benzer gün taburcu edilebilmektedir. Birkaç günlük ses istirahati sonrasında yeni seslerini kullanmaya başlayabilirler; ancak reel sesin bütün olarak oturması bir kaç ayı bulmaktadır.

Erginlik sonrası ses tiz ve ince kalmışsa

Dış görünümü ve cinsiyeti ile uyumlu olmayacak dek ince sese sahip kişilerde ses kalınlaştırma işlemine başvurulmaktadır. Ses kalınlaştırma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki erkeklerde buluğ çağı ardından sesin kalınlaşmayıp tiz ve ince kalmasına neden olan mutasyonel falsetto hastalığında yapılan ses terapisidir. Bir ameliyat gerektirmeyen bu durumda ses bir erkek için fazla tizdir. Bu hastalığın tedavisi, ses terapisi ile yaklaşık 30-40 dakika içinde kalıcı olarak sağlanmaktadır.

Bir başkasının sesine sahip edinmek henüz olası değil

Sesin ortaya çıkışında yalnızca ses telleri tayin almamaktadır. Ham ses, ses telleri tarafından ortaya çıkar. Ancak ses rengi; dil, damak zevki, dişler, dudaklar ile şekillendirilmektedir. Bu yapılar değiştirilemediği için sesi herhangi birinin sesine benzetmek teknik olarak şuan için muhtemel değildir. Ses inceltme ve kalınlaştırma ameliyatları özel bir bölge olduğu unutulmamalıdır. Her kulak burun boğaz uzmanının rutinde uyguladığı bir cerrahi değildir. Bunun için bilhassa ses hastalıkları konusunda tecrübeli bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.