Bakan Fikri Işık’tan kışladaki zehirlenmelerle ilgili açıklama

0
433
Bakan Fikri Işık'tan kışladaki zehirlenmelerle ilgili açıklama
Bakan Fikri Işık'tan kışladaki zehirlenmelerle ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa’daki 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda görülen zehirlenmelere ilişkin TBMM’de bilgilendirmelerde bulundu.  Yemek yemediği halde etkilenenler olduğunu belirten Işık, tüm ihtimallerin hesaba katıldığını açıkladı. Yemek pişirme işinin sonlandırıldığını belirten Işık, hazır yemek paketi uygulamasına geçildiğini belirterek firmanın sözleşmesinin de feshedildiğini söyledi.

“SON GÜNLERDE DEPREMLER VAR…”

Işık, zehirlenmelerin nedenine ilişkin, “Son günlerde bölgede depremler var, acaba yeraltı sularından buraya karışma mı var buna bakacağız, altyapımızda sorun var mı hemen değerlendireceğiz.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Manisa’da kışladaki gıda zehirlenme şüphesine ilişkin, “Bırakın AK Partili olmayı, babamın oğlu olsa işini doğru yapmayan, askerimizin sağlığı ile ilgili en küçük ihmali olan herkesten gerekli hesabı sorarım. Orada ihmali olduğu noktasında tereddüt ettiğimiz tüm kamu görevlileri ile ilgili idari tahkikat da başlatılmıştır, ayrıca adli tahkikat da başlamıştır.” dedi.

Işık, TBMM Genel Kurulu’nda, Manisa’da kışladaki gıda zehirlenme şüphesine ilişkin yaptığı açıklamada, olayla ilgili olarak, firmanın sözleşmesinin feshedilmesi talimatı verdiğini ifade etti.

“BUNDAN SONRAKİ İHALELERDE YASAKLI”

Bir milletvekilinin, “Bu fesih, sadece Manisa’daki yemek ihalesini mi kapsıyor, yoksa firmanın diğer yerlerdeki ihalelerini de etkiliyor mu?” sorusu yönelttiğine işaret eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konu İhale Kanunu’nda düzenlenmiş. İhale Kanunu’nda, mevcut yerdeki sözleşmesi feshedildiğinde en az bir yıl sürede, bazen iki yıl sürede, bazen de belli şartlar dahilinde beş yıla kadar ihale yasaklısı konumuna geliyor. Ama şu anda diğer yerlerde devam eden hizmetlerinde kanuna göre sorun yoksa, onu feshetme hakkına sahip değiliz. Ama bundan sonra gireceği tüm ihalelerde, bütün kamuda yasaklı hale geliyor.

Sözleşmesini feshettiğim bir firma ile ilgili, gıda zehirlenmesi değildir diyerek ne elde edeceğim? Aksine benim için en kolay yol, bu da gıda zehirlenmesidir diyip, zaten firmaya faturayı kesmişim… Hayır, ben oradaki askerlere, onların ailelerine ve millete olan saygımdan dolayı diyorum ki… Bana askerlerin bazıları, ben hiç yemek yemediğim halde zehirlendim. dedi. Demek ki başka sebeplerde olabilir. Hiç bir sebebi, ihtimali dışlamadan gerekli tüm araştırmayı yapmak benim boynumun borcudur.”

Vali'den kışlada zehirlenme olayına ilişkin yeni açıklama

Vali’den kışlada zehirlenme olayına ilişkin yeni açıklama

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.