FETÖ’den tutuklananlar ve gözaltına alınanlar (16 Haziran 2017)

0
547
FETÖ'den tutuklananlar ve gözaltına alınanlar (16 Haziran 2017)
FETÖ'den tutuklananlar ve gözaltına alınanlar (16 Haziran 2017)

Fetullahçı Terör Örgütü’nün ( ) 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının arkasından yurt genelinde FETÖ temizliği tüm hızıyla devam ediyor. İşte FETÖ ile bağı olduğu veya örgütün haberleşme programı kullandığı tespit edilen kişi/kurumlara karşın operasyonlarda 16 Haziran 2017 Cuma günü raporu.

Haberler hemen olan olarak güncellenmektedir…

KAYSERİ’DE KHK İLE İHRAÇ EDİLEN 1 POLİS MEMURU TUTUKLANDI

Kayseri’de Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen bir polis memuru, çıkarıldığı mahkemece FETÖ/PDY’nin kuytu iletişim ağı By lock’u kullandığı iddiasıyla tutuklandı.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen dosya dahilinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın kendi aralarında kullandığı kriptolu haberleşme ağı By lock programını kullandığı saptama edilen ihraç polis memuru Y.B., 13 Haziran saat:00.00 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğü polis ekiplerince yakalandı.

Kayseri Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ifadesinin alınmasının arkasında adliyeye sevk edilen Y.B. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. (İHA)

ANTALYA’DA 2’Sİ EMEKLİ POLİS, 20 ÖZEL GÜVENLIK GÖREVLİSİ GÖZALTINA ALINDI

Antalya, Ankara ve Konyada, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) karşın operasyonda 2’si emekli polis, 20 özel emniyet görevlisi gözaltına alındı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri, bir süredir yaptığı teknik ve somut takibin ardından Antalya merkezi, Kaş, Gazipaşa, Manavgat ve Finike ilçeleri, Ankara ve Konyada örgüt içi bakımlı haberleşme programı “ByLock” kullanan kişilere karşın operasyon düzenledi.

Operasyonda 2si emekli polis, 20 özel güvenlik görevlisi gözaltına alındı.

Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda, dijital veriler, örgütsel kitaplar ele geçirilen zanlılar, ifade alım işlemleri için terörle uğraş şube müdürlüğüne götürüldü. (AA)

SAMSUN’DA 15 BIREY ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Samsun’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15 birey adliyeye sevk edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonda gözaltına alınan, aralarında meslekten ihraç edilen değişik iş grubu üyelerinin de bulunduğu 6’sı kadın 15 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar adliyeye sevk edildi.

Samsun’da 9 Haziran’da düzenlenen operasyonda, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandıkları iddiasıyla 21 kişi gözaltına alınmıştı. Daha önce adliyeye sevk edilen 6 birey tutuklanmıştı. (AA)

SİVAS’TA IŞ ADAMLARININ GÜYA “SOHBET ABİSİ” OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN AHMET H. TUTUKLANDI

Sivas’ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması zarfında iş adamlarının “sohbet abisi” olduğu öne sürülen Ahmet H. tutuklandı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığınca, daha önce feshedilen Etkin Sivaslı Sanayici Iş Adamları Derneğine (ASSİAD) karşın soruşturma zarfında hakkında yakalama kararı bulunan firari Ahmet H, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Çaba Şubesi ekipleri göre Dere Boyu Caddesi’ndeki yol uygulaması esnasında yakalandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardındaki adliyeye sevk edilen zanlı, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Ahmet H’nin meslek adamlarının “sohbet abisi” olduğu iddia edildi. (AA)

YALOVA’DA 3 KIŞI TUTUKLANDI

Yalova’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, örgüte finans sağladıkları öne sürülerek gözaltına alınan 9 zanlıdan 3’ü tutuklandı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Çaba Şubesi ekiplerince, FETÖ’ye finans sağladıkları ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan A.K.Ş, O.A. ve H.T. tutuklandı. M.F.D, R.G, S.A, S.G, E.T. ve E.D. ise adli denetleme şartıyla bağımsızlık bırakıldı (AA)

HATAY’DA 15 BIREY ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Hatay merkezli 9 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) “üniversite imamları”na karşın soruşturma zarfında gözaltına alınan 15 kişi adliyeye sevk edildi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, Mustafa Kemal Üniversitesinde (MKÜ) örgütün öğrenci yapılanmasından sorumlu “üniversite imamları”na karşın, Hatay Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri kadar Hatay, Elazığ, Sakarya, Gaziantep, Adıyaman, Ankara, Malatya, İstanbul ve Kahramanmaraş’ta yürütülen aynı zamanlı operasyonda gözaltına alınan 15 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile örgütün kapatılan şirketinde çalışanlar ve meslekten ihraç edilen öğretmenler ile muvazzaf askerlerin de aralarında bulunduğu 15 birey Antakya Devlet Hastanesindeki sağlık kontrollerinin arkasında adliyeye götürüldü.

Hatay merkezli 9 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) “üniversite imamları”na karşın soruşturma zarfında 10 Haziran’da düzenlenen operasyonda 13 birey gözaltına dargın, bu rakam daha sonra 15’e çıkmıştı. (AA)

MERSİN’DE 6 ASKER GÖZALTINA ALINDI

Cumhuriyet Başsavcılığı´nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması dahilinde, 9 ilde düzenlenen aynı zamanlı yapılan operasyonlarda 6 asker gözaltına alındı. 4 asker ise aranıyor.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı´ndan yapılan açıklamada sürdürdülen soruşturma zarfında FETÖ/PDY üyesi olduğu saptama edilen Mersin, Van, Mardin, Diyarbakır, Bingöl, Şanlıurfa, Malatya, Şırnak ve Sızı kentlerinde 1 jandarma üsteğmen, 3 jandarma teğmen, 1 jandarma astsubay ve 1 jandarma uzman çavuşun yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi. Kimliği belirlenen 4 kararsız asker hakkında da arama çalışmalarının devam ettiği belirtildi. (DHA)

ELAZIĞ MERKEZLİ OPERASYONLARDA BYLOCK KULLANAN 13 MILLET PERSONELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Habertürk Haber Merkezi’nde Mustafa UC’un haberine tarafından, Elazığ merkezli 3 ilde FETÖ/PDY’ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan ve ByLock kullandıkları öne sürülen sağlık durumu çalışanı, mühendis ve araştırma görevlilerinin bulunduğu 13 birey adliyeye sevk edildi.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü ekipleri 9 Haziran’da Elazığ, Mersin ve Tokat’ta FETÖ/PDY’ye yönelik işlem düzenledi. Operasyonda Bylock kullanıcısı oldukları tespit edilen ulus birimlerinde etkin olarak çalışan hekim, hemşire, mühendis, araştırma görevlisi ve tekniker edinmek üzere 13 birey gözaltına alındı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin arkasında afiyet kontrolünden geçirilip Elazığ Adliyesi’ne çıkarıldı.

KREDİ VE YURTLAR KURUMU’NDAN 25, PTT’DEN 6 ESKİ PERSONEL HAKKINDA FETÖ’DEN GÖZALTI KARARI VERİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca millet kurum ve kuruluşlarındaki FETÖ/PDY yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında tamamı ByLock kullanıcısı Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan 25 personel ve PTT’de 6 personel hakkında gözaltı kararı verildi. (AA)

BURSA’DA 15 ZANLI ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Bursa’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda Osmangazi ilçesi mütevellileri ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Yeşilırmak Cihangir Eğitim AŞ’nin çalışanlarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 15 zanlı, adliyeye sevk edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 15 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Zanlılar, sıhhat kontrolünün arkasından adliyeye sevk edildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma zarfında, 7-8 Haziran’da haklarında yakalama kararı çıkarılan Osmangazi ilçesi mütevellileri ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Yeşilırmak Cihangir Eğitim AŞ’nin çalışanları gözaltına alınmıştı. (AA)

İSTANBUL’DA BANK ASYA’YA YÖNELIK FETÖ OPERASYONU: 40 BIREY GÖZALTINA ALINDI

Bank Asyaya karşın yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması dahilinde hakkında nezaret kararı verilen 78 şüpheliden 42’si yakalandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Finansal Suçlar Soruşturma Bürosunca, Bank Asyanın 2014 sonrası ile TMSF’ye devredilmesine değin olan dönemde ödev yapan aralarında üstteki seviye idareci, genel müdür ve müdür yardımcılarının da bulunduğu 87 birey hakkında “terör örgütüne aza olma” ve “terör örgütüne finans sağlama” suçlarından soruşturma yürütülüyor.

Soruşturma zarfında savcılığın talebi üzerine aralarında Ali Çelik, Fahrettin Aristokrat, İzzet Akyar, Ahmet Beyaz, Hakan Fatih Büyükadalı, Mehmet Fatih Özkanın da bulunduğu 78 kişi hakkında nezaret kararı alındı.

İstanbul Finansal Suçlarla Çaba Şube Müdürlüğü ekiplerince İstanbul merkezli 7 ilde şüphelilerin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı. Operasyonda 42 birey gözaltına alınırken, şüphelilerin adreslerinde arama yapılıyor.

Şüphelilerden 5’inin başka suçtan cezaevinde esir bulunduğu belirlenirken, öteki şüphelilerin yakalanmasına karşın çalışmalar sürüyor. (AA)

MUĞLA MERKEZLİ 24 İLDEKİ “BYLOCK” OPERASYONU

Muğla merkezli 24 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda adliyeye sevk edilen 6 kişi tutuklandı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, arasında FETÖ’nün KHK ile kapatılan okullarında çalışan ve örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları belirlenen 49 güvenilmez hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Gözaltına alınan ve emniyetteki işlemleri tamamlanan 6 zanlı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki sağlık kontrolünün peşinde adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler M.H.A, M.K, F.Ö, E.T, M.E. ve S.S. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş Şubesi’nin koordinesinde 24 ilde aynı zamanlı düzenlenen operasyonlarda 30 zanlı gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen zanlılardan 11’i tutuklanmış, 10’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Adreslerinde bulunamayan 19 kişinin yakalanması için araştırmalar devam ediyor. (AA)

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.