KPSS sonuçları saat kaçta açıklanacak? 2017

0
651
KPSS sonuçları saat kaçta açıklanacak? 2017
KPSS sonuçları saat kaçta açıklanacak? 2017

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sınavı alan Bilgisi oturumu 21 – 27 – 28 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Sınava giren adaylar, sınav sonuçlarını heyecanla bekleniyor. ÖSYM’nin yayınladığı takvime göre sonuçlar bugün açıklanacak. Peki, 2017 KPSS sonuçları saat kaçta açıklanacak? KPSS sonuçları ile ilgili detaylar sinophaber.com.tr’da…

KPSS SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK? 2017

Kamudaki A grubu kadrolar ile öğretmenlik için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nın sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. KPSS sonuçlarını merak eden adaylar, sonuçların saat kaçta açıklanacağını merak ediyor. ÖSYM’nin yayınladığı imtihan takvimine tarafından 2017 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sonuçları bugün açıklanacak. Ama sınavın açıklanacağı saat ile ilgili bir ayrıntı belirtilmedi. Sonuçların öğle vakitlerinde açıklanması bekleniyor.

 

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilecekler. Sınav netice belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış yanıt sayıları ve KPSS puanları yer alacak.

KPSS SONUÇLARINA BU SAYFADAN ERİŞEBİLİRSİNİZ…

KPSS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Sınavda yer alan her deneme kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, mesela Genel Yetenekte, dürüst cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların sıradan ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak tanıdık olmayan dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi sınavı s onucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların tanıdık olmayan dil standart puanları hesaplanacaktır.

Bir testte, asgari bir (1) ham puanı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu isim ay lara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en düşük bir (1) çiğ puanı bulunmayan adayların tanıdık olmayan dil standart puanı hesaplanmayacaktır.

Sınavdan sonradan ÖSYM Başkanlığı veya hak mercileri tarafından iptaline karar bahşedilen sorular değer biçme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin her yerde saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Kılavuzda yer alan Tablo-1’deki testlerden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo- 2’de gösterilmiştir. Ulus kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.

Kılavuzda bulunan Tablo-2’de gösterilen ağırlıklara tarafından, testlerden ve YDS puanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir.

Adayların ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. Halk kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için antre sınavlarına KPSS puanlarına kadar çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan ulus kurum ve kuruluşları atamalarda ilk elden KPSS puanlarını kullanacaklardır.

MILLET PERSONEL SEÇME SINAVI NEDİR?

Ulus kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Halk Görevlerine Birincil Kez Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri gereğince ÖSYM kadar sipariş verme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, halk görevlerine birincil kere tayin yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar elde etmek üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki ast ve ilgili kuruluşları ile alt ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve kayıtlı bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına bağlı tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara emrindeki döner sermayeli kuruluşlar ve öteki millet kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde kayıtlı olan meslekler açık havada, birincil kez ulus hizmeti ve görevlerine görev yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.