SON DAKİKA ! Ege Denizi’nde deprem

0
466
SON DAKİKA ! Ege Denizi'nde deprem
SON DAKİKA ! Ege Denizi'nde deprem

Ege Denizi’nde 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Karaburun’un 23 kilometre açığı olan depremin yerin 10 km derinliğinde saat 15.28’de gerçekleştiği belirtildi. Deprem, başta İzmir, ve Çanakkale olmak üzere, Edirne’den Muğla’ya kadar Türkiye’nin batısındaki birçok merkezde hissedildi ve paniğe yol açtı.

+87

15.28’de gerçekleşen depremin ardından en büyüğü 4.9 olan 8 artçı sarsıntı daha kaydedildi.

AZİZ KOCAOĞLU: TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

Habertürk TV’ye konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Şu anda İzmir’de bize gelen bir can ve mal kaybı söz konusu değil. En yakın yerimiz Karaburun etkilenecek olan orada da herhangi bir can ve mal kaybı söz konusu değil. Bütün ekiplerimizle beraber tayakkuz halindeyiz, durumu izliyoruz. Umuyorum can ve mal kaybı olmadan bu felaketi atlatmış oluruz” dedi.

SOSYAL MEDYA ESKİ CHP'Lİ VEKİLİN DEPREM TWEET'İNİ KONUŞUYOR

SOSYAL MEDYA ESKİ CHP’Lİ VEKİLİN DEPREM TWEET’İNİ KONUŞUYOR

İzmir Valisi Erol Ayyıldız yaptığı açıklamada, “Kentte can kaybı ya da yaralı yok” açıklamasında bulundu. Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır depreme ilişkin, “Şu ana kadar olumsuz bir haber yok” dedi. Karaburun Kaymakamı da depremde can kaybı olmadığını belirtti.

BAŞBAKAN YARDIMCISI KAYNAK: HASARLI EVLERE GİRMEYİN

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bölgede artçı sarsıntılar sürüyor. Vatandaşlarımız ‘hasarlı’ olan evlerine girmesin, bu konuda lütfen AFAD ile irtibata geçsin.” dedi.

— Veysi KAYNAK (@VeysiKaynak) June 12, 2017

BAŞKA DEPREMLERİ TETİKLER Mİ?

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, “Öncelikle ülkemiz bir deprem bölgesi, ikişer üçer yıl arayla bu tür 6 büyüklüğündeki depremlerin Türkiye’de olması normal. Bu Karaburun açıklarında denizde olan bir deprem. Muhtemelen biraz derin bir deprem olduğu için gerek İstanbul’da gerekse Atina’da hissedildi. İvmesi de önemli. Karaburun’dan kıyıdan ne kadar uzak olması da önemli. Çünkü bütün bunlar hasarı belirleyen faktörler. 6.5 büyüklüğündeki depremlerin artçıları bir yıl sürer. 5.3’e kadar artçı depremler olabilir. Bir yıl içinde sayıları ve şiddeti azalır. Vatandaşların hasarlı binalara girmemeleri gerekiyor. Bu deprem tsunami üretecek bir büyüklükteki deprem değil. Marmaris Köyceğiz açıklarındaki depremler tsunamiyi tetikleyen depremlerdir. Bir tsunami korkusu olmaması gerekir. Bu deprem ancak civarındaki fayları tetikleyebilir. Başka büyük deprem beklentisi içerisine girilmemesi gerekir” dedi.

Önceki İçerikŞehit Aybüke Yalçın öğretmenin ismi okuluna verildi
Sonraki İçerikTanju Çolak’ın gözaltına alındığı operasonda 21 ruhsatsız tabanca elegeçirildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.