Yunanistan kamu borcunun yarısını Avrupa Birliği üstlendi

0
476
Yunanistan kamu borcunun yarısını Avrupa Birliği üstlendi
Yunanistan kamu borcunun yarısını Avrupa Birliği üstlendi

Yunanistan, kreditörleriyle kurtarma programı kapsamında 8,5 milyar avroluk yeni kredi diliminin serbest bırakılması için anlaşma sağladı.

Avro para birimini kullanan 19 Avrupa Birliği(AB) üyesi ülkenin maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu ( IMF), AB Komisyonu ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) yetkilileri, Yunanistan’ın kurtarma programının görüşüldüğü “Avro Grubu Toplantısı” için Lüksemburg’da buluştu.

Görüşmelerin ardından, Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Ekonomi ve Mali İşlerden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) Başkanı Klaus Regling ortak basın toplantısı düzenledi.

IMF’ten 2 MİLYAR EURO

Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem, Yunanistan ve kreditörler arasındaki görüşmelerden olumlu sonuç alındığını belirterek, “Yunanistan’la, koşullar, borç stratejisi ve IMF katılımı gibi bütün öğeler üstünde bir anlaşma sağladığımızı memnuniyetle açıklıyorum.” dedi.

Yunanistan’ın borç yeniden yapılandırılması konusunda Dijsselbloem, başarılı bir biçimde kurtarma programının tamamlamasının gerisinde borç bitmiş yapılandırılması konusunda nasıl önlemler alınacağının baştan değerlendireceğini söyledi.

 

IMF Başkanı Lagarde da “Yunanistan için 2 milyar dolarlık yeni bir Stand-By anlaşması teklifini IMF İcra Kuruluna sunacağım.” diye konuştu.

Yunan hükümetini ve halkını reform programı için gösterdikleri çabalardan ve fedakarlıklardan ötürü tebrik eden Lagarde, IMF ve ortaklarının bu sürece destek vereceklerini ve Yunanistan kurtarma programına katılacaklarını ifade etti.

YUNANİSTAN'DA KEMER SIKMA İSYANI

YUNANİSTAN’DA KEMER SIKMA İSYANI

YUNANİSTAN KREDİTÖRLERLE ANLAŞAMADI

YUNANİSTAN KREDİTÖRLERLE ANLAŞAMADI

YUNANİSTAN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRDİ

Lagarde, Yunanistan’ın toplam borcunun sürdürülebilir bir seviyede olmadığına dikkati çekerek, kreditörlerin bu konuda önlemler alarak baştan ayarlama yapacaklarını anlattı.

AB Komisyonu Üyesi Moscovici ise “Tüm tarafların sorumluluk sahibi davranmasıyla aylar süren müzakereler ve incelemeler ardından bir uzlaşma sağladık.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan kurtarma programının 2. değerlendirmesinin tamamlandığına dikkati çeken Moscovici, “Yunanistan, emeklilik, maliye ve enerji reformu gibi baskı konularda bütün sorumluluklarını yerine getirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Moscovici, önceliklerinin Yunan ekonomisinin büyümesi olduğunu, laf konusu 8,5 milyar avroluk kredi diliminin Yunanistan için gerekliliğini anlattı.

HALK BORCUNUN YARISINI AVRUPA BİRLİĞİ ÜSTLENDİ

Finansman sorunu yaşayan Avro Bölgesi ülkelerine zorunlu mali desteği temin etmek üzere kurulmuş olan ESM’in başkanı Regling de “2. değerlendirme bugün tamamlandı. Avro Grubu Yunanistan’la ilgili orta vade borç tedbirleri konusunda da netliği artırdı.” dedi.

 

Regling, borç her tarafta yapılandırılması konusunun, programın başarılı bir biçimde tamamlanmasının arkasında ele alınacağına dikkati çekerek, “3. dilim ESM kredisi 8,5 milyar avro olacak. Bu, Yunanistan’ın dış borç geri ödemelerini sağlayacak. Birincil kredi dalı temmuz ayında verilecek.” diye konuştu.

Yunanistan 3. Kurtarma programı başlangıcı olan 2015 Ağustos’tan beri ESM’nin 31,7 milyar avro sağladığını anımsatan Regling, “Bu yeni kredi dilimiyle birlikte Yunanistan’ın toplam ulus borcunun yarıdan fazlası bizim üzerimizde olacak.” ifadelerini kullandı.

Regling, sağladıkları uygun ve ayrıcalıklı kredilerin geçen sene Yunanistan’a 10 milyar avro civarında üstünlük sağladığını sözlerine ekledi.

Istek edilen kemer sıkma tedbirlerinin Yunan meclisinde onaylanmasına rağmen 22 Mayıs’taki Avro Grubu toplantısında Yunanistan kreditörleriyle kurtarma programı kapsamında yeni dilimin özgür bırakılması için uzlaşma sağlanamamıştı.

Toplam 86 milyar avroluk kurtarma programının ikinci değer biçme süreci tamamlanamadığı için Yunanistan’a yeni kredi dilimleri özgür bırakılamıyordu.

Yunanistan’ın temmuz ayında kreditörlere 7 milyar avro civarında borç geri ödemesi yapması gerekiyor.

Yunanistan, kreditörlerinden 315 milyar avroyu aşan borcunun tekrar yapılandırılmasını ve ülkenin sermaye piyasalarından borçlanabilmesini talep ediyor.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.