2017 LYS tercih sonuçları: Üniversite tercihleri ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak?

0
390
2017 LYS tercih sonuçları: Üniversite tercihleri ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak?
2017 LYS tercih sonuçları: Üniversite tercihleri ÖSYM tarafından ne zaman açıklanacak?
2017 LYS’de tercih sonuçları ÖSYM’nin sonuç sayfasında ne zaman açıklanacak? Üniversite tercihlerinde sonuçlar beklenirken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, başvuruların uzatılmayacağını açıkladı. Gözler sınav merkezine çevrilmiş durumdayken, üniversite için başvuru yapmış adaylar heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyor.

YGS ile başlayan üniversite sınav ve başvuru süreci 26 Temmuz 2017, saat 23:59’ta sona erdi. 12 Mart’ta üniversiteye dair ilk sınavlar başladı, 26 Temmuz’da tercih başvuruları sona erdi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih başvurularını değerlendirir değerlendirmez sonuçları açıklayacak. 

2017 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sınav merkezi, tercih sonuçları olarak “net bir tarih” belirtmiyor. Sınav sonuçlarının tarihini veren ÖSYM; yerleştirmelerde ve tercihlerde tarih vermiyor. KPSS genel tercih başvurularında sonuçlar üzerinden hareket edildiğinde, sınav merkezi başvurulardan 17 gün sonra sonuçları açıkladı. Geçen seneler baz alındığında sınav merkezi, başvuruları 15 gün önceden açıklamıyor.

Sonuçlar en erken 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklanabilir.

Önemli not: Sonuçlar, ÖSYM’nin AİS sayfasında değil, ÖSYM’nin sonuç sayfasında açıklanıyor.

Önemli sorular ve cevaplar

Okul birincilerine verilen puan sınavlarda bir kez kullanılabilir. Sonraki senelerde okul birincileri sınav merkezinin verdiği puanı kullanamıyor. Yerleştirilme olmadığında aday, ek yerleştirme üzerinden tercih yapabilir. Tercihler için tekrardan başvuru yapılmıyor. Yüksek lisans yapan vatandaş, tekrardan sınava girip, tercih yapabilme hakkına sahip olursa, üniversite okuyabilir.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.