2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak: 2017 Ramazan Bayramı ne zaman, hangi tarihte başlıyor

0
643
2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak: 2017 Ramazan Bayramı ne zaman, hangi tarihte başlıyor
2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak: 2017 Ramazan Bayramı ne zaman, hangi tarihte başlıyor
Ramazan Bayramı 2017 ne zaman, hangi tarihte başlıyor; Ramazan Bayramı ‘resmi’ tatili kaç gün sürecek? Türkiye’de birçok vatandaş tatilim 9 güne çıkmasını beklerken, Bakanlar Kurulu’ndan resmi tatil üzerinden bir açıklama geldi mi? Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın sosyal medyadaki resmi hesaptan yaptığı açıklama, öğretmenleri mutlu etti. İşte bayrama dair en çok merak edilen konular ve resmi tatil günleri

Son 2 gün girilirken 2017 Ramazan Bayramı tarihi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı “dini takvim” üzerinden cevap veri. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir Gecesi’ne dair bir mesaj paylaştı. Mesajda Görmez “Kadir Gecesi onur, şeref, itibar demektir. Çünkü bu gece Allah’ın insanlığa şeref, izzet, itibar kazandırdığı bir gecedir. 14 asır önce bir Kadir Gecesinde Allah, insanlığa şeref olabilecek, itibar, izzet kazandıracak bir Kitap gönderdi. Allah, ‘Size bir Kitap gönderdim, onda sizin şerefiniz, itibarınız, kadriniz var’ buyuruyor. Bu yüzden bu gece Kadir Gecesidir. İnsanlık ancak rabbine kul olmakla şeref, itibar kazanabilir. İnsanlığın kaderini değiştiren bir kader gecesi olduğu için Kadir Gecesi denildi. Kadir Gecesini anlatmak için bizim sözlerimize ihtiyaç yok. Allah, bu geceye müstakil bir sure tahsis etti. Kadir Gecesi Cibril-i Eminle birlikte melekler yeryüzüne iner de inerler ve yeryüzüne barış, huzur, esenlik getirirler.” sözlerini dile getirdi.

Son oruç ne zaman: 24 Haziran 2017 Cumartesi, sahur saati: 03:24, İftar: 20:48

Bayramdan önce fitre miktarı ( Fıtır Sadakası) ne kadar? Ne zamana kadar sadaka ödenir?

Fitre miktarı üzerine

Ramazan Namazına kadar fitre ve fıtır sadakası ödenebilirken, Diyanet İşleri Başkanlığı miktarı belirledi. “Fitre ne kadar?” sorusunun yanıtı için Diyanet İşleri’nden beklenen açıklama yapılırken en geç Ramazan Bayramı’nın ilk günü verilmesi uygun görülen tutar ile ilgili duyuru Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan yapıldı. Buna göre zorunlu nedenlerle oruç tutamayan kişiler bu yıl günlük 16 TL olarak fıtır sadakasını verebilecek. İşte, fıtır sadakası hakkında bilinmesi gerekenler…

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu eski Üyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (İAÜ- TARMER) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem CNN Türk’e özel yaptığı açıklamada fıtır sadakasının hayır kurumlarına da verilebileceğini ifade etti. Kur’an’da yer alan ayete göre hayır kurumlarının da bu ücreti zekat için ayrılmış olan kısımlardan kullanması gerektiğini belirten Yeprem, bu kuruluşların çok çeşitli faaliyetlerinin olduğunu hatırlattı. Öte yandan önce ailesel ardından da bölgesel yakınlığın dikkate alınması gerektiği belirtildi. Fitre akrabalara ve aileye farklı hanelerde yaşaması halinde verilebilirken aynı hane içerisinde yaşayan akrabalara verilmesi ise uygun görülmüyor.

İki bayram resmi tatil tarihleri

Ramazanın Son Günü – 24 Haziran Cumartesi

Ramazan Bayramı Birinci Günü – 25 Haziran 2017, Pazar günü

Ramazan Bayramı İkinci Günü – 26 Haziran 2017, Pazartesi günü

Ramazan Bayramı Üçüncü Günü – 27 Haziran 2017, Salı günü

Milli Eğitim Bakanlığı, bayram sonrası öğretmenlere idari izin verdi. Twitter’da yapılan resmi açıklama şu şekilde: Sayın Bakanımızın onayıyla öğretmenler, mesleki çalışma programı kapsamında bayram sonrası 28, 29 ve 30 Haziran’da idari izinli sayılacaklar.

Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı Arefe Günü – 31 Ağustos 2017, Perşembe günü

Kurban Bayramı Birinci Günü – 1 Eylül 2017, Cuma günü

Kurban Bayramı İkinci Günü – 2 Eylül 2017, Cumartesi günü

Kurban Bayramı Üçüncü Günü – 3 Eylül 2017, Pazar günü

Kurban Bayramı Dördüncü Günü – 4 Eylül 2017, Pazartesi günü

Resmi tatiller


Ertesi günü resmi tatil olarak kabul edilen yılbaşının 31 Aralık Cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle normal şartlarda tatil olan 1 Ocak Pazar gününde herhangi bir değişiklik yaşanmayacak.

23 Nisan’da tatil yok

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanan ve resmi tatil günleri içerisinde yer alan 23 Nisan’ın da Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle programlarda herhangi bir değişiklik yaşanmayacak.

1 Mayıs 2017’nin ilk tatili

2017 yılının iş ve okul hayatını etkileyen ilk tatili 1 Mayıs’ta gerçekleşecek. Emek ve Dayanışma Günü günü olarak kutlanan 1 Mayıs Pazartesi gününe denk geldiği için resmi tatil sayılacak.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da tatil

2017’nin resmi tatilleri içerisinde hafta arasına giren bir diğer tatil günü 19 Mayıs olacak. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs Cuma gününe denk gelecek.

Ramazan Bayramı tatili 2 günü etkileyecek

Tatillerin bu yıl hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle en uzun tatiller arasında yer alan
Ramazan Bayramı tatili 2. ve 3. Günlerinde iş hayatını etkileyecek. Ramazan Bayramı’nın 1. Günü olan 25 Haziran Pazar gününe denk gelirken, 26 ve 27 Haziran Pazartesi ve Salı günleri resmi tatil olarak kabul edilecek.

15 Temmuz da hafta sonu

Darbe girişiminin ardından alınan kararlar ile resmi tatil ilan edilen 15 Temmuz da bu yıl hafta sonuna denk gelecek. 2017’de ilk kez kutlanacak olan 15 Temmuz Cumartesi gününe denk gelecek.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Bu yıl yaşanan olaylar nedeniyle daha sade törenlerle kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı 2017 yılında Çarşamba gününe denk gelecek.

2017’nin en uzun tatili Kurban Bayramı

31 Ağustos Perşembe gününe denk gelen Arife günü nedeniyle 31 Ağustos günü öğleden sonra resmi tatil olacak. Bu günleri takip eden 1 Eylül Cuma, 2 Eylül Cumartesi, 3 Eylül Pazar ve 4 Eylül Pazartesi resmi tatil olarak kabul edilecek.

29 Ekim de Pazar günü

2017 yılının son resmi tatili olan 29 Ekim ise Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle kamuyu etkilemeyecek.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.