Aile Bakanı Kaya: ‘Resmi nikah yetkisi imamlara devredilmesin’

0
565
Aile Bakanı Kaya: 'Resmi nikah yetkisi imamlara devredilmesin'
Aile Bakanı Kaya: 'Resmi nikah yetkisi imamlara devredilmesin'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, müftülere nikah kıyma verme yetkisi ile ilgili konuştu. ‘Müftünün kıydığı nikah resmi olacak. Ben aslında imam nikahı diye bir şeyi kabul etmiyorum. Asıl olan resmi nikahın kıyılıp duyurulmasıdır’ dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi savunurken küçük yaşta yapılan imam nikahı evlilikler ile ikinci eş olaylarının sona ereceğini iddia etti. Yetkinin imamlara da devredilebileceğine ilişkin tartışma anımsatıldığında Kaya, bu tür düzenlemelerin yönetmelikle yapılabildiğini belirterek, “Bu konuda hassas olmak lazım” dedi. Kaya, kabinede iki kadın bakanın yetersiz olduğunu da belirterek, “Niye savunma bakanımız kadın olmasın” diye sordu.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Kaya, bir grup gazeteciyle sohbetinde, son günlerin en çok tartışma konusu olan müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi verilmesiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Kadının tüm hakları korunacak’

“Mevcut düzenlemede

‘Nikahı imam niye kıysın?’

Kaya, “Yani bu yetki imamlara mı devredilecek? İmam nikahını resmileştirmiş olmuyor musunuz?” sorularına, “Hayır, bilmiyorum. O konuda hassas olmak lazım. İlçe ve il müftülerine yetki veriliyor sadece. Tasarıda ‘şuna devredilir’ demiyor. Bence böyle de kalmalı. Müftü kıysın nikâhı, imam niye kıysın? Bu benim kişisel görüşüm. Kadınlar gerçekten mağdur, bu yolla bu mağduriyeti giderebiliriz” yanıtını verdi.

‘Niye kadın savunma bakanı yok?’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadın bakan sayısının ikiye çıkmasıyla ilgili de “Kabinedeki erkek arkadaşlar, ‘Kabinede sayınız yüzde 100 arttı’ diye espri yapıyorlar. Niye iki kadın bakan olsun, neden 10 olmasın? Ekonomi Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı niye bir kadına emanet edilmesin? Birçok ülkenin kadın savunma bakanı var. Niye kadın savunma bakanımız yok” diye konuştu. 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.