AK Parti’den ‘yargıya müdahalenin belgesi’ne yanıt

0
373
AK Parti'den 'yargıya müdahalenin belgesi'ne yanıt
AK Parti'den 'yargıya müdahalenin belgesi'ne yanıt
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “mahkemelere talimat verdiğini ispat edersem istifa edecek misin?” açıklamasının ardındaki parti sözcüsü Bülent Tezcan’ın bugün açıkladığı belgeye AK Parti’den yanıtı Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı verdi. 

AK Parti’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın MYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamalara yanıt verdi. 
Tezcan’ın açıklamalar olduğunu öne sürdüğü, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen “bakımlı” ibareli yazının, direktifler yok, kabahat duyurusu olduğunu açıklayan Hayati Printer, “Hayretle karşıladım. Anayasanın 138. maddesiyle bu belgeyi telif etmek, bir hukuk fakültesi eğitimini almış kişiye yakışmaz” dedi.

Anayasanın 138. maddesinin, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığını güvence altına bölge bir madde olduğunu belirten Yazıcı, şunları söyledi: “Vatandaşın şikayet ve ihbar hakkını hiçbir anayasal düzenlemenin ortadan kaldırması olası yok. Vatandaşların hak arayacakları yerler mahkemelerdir. Dolayısıyla karakter hakları ihlal edildiğinde başvuracakları yer mahkemedir. Başvuru nasıl yapılır? Bu tezkere pek dikkatle yazılı ki, biliyorsunuz Cumhurbaşkanımıza kötüleme niteliği içeren bir yayın yer almış. Bu yayını dikkate bölge Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı ama, iyi bir hukukçudur. Başında ‘Kabahat duyurusu’ diyor. Suç duyurusu yapmak görevi yok mi?”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a karşın itham ve istifa çağrısını, “hoş olmayan ve bilgiden mahrum” olarak niteleyen Printer, “Hoş Olmayan, bilgiden mahrum söyleminin kanıtı olarak, bugün yardımcısının bunu kamuyla paylaşması Türk siyaseti açısından son derece acı vericidir” dedi.

Habercilerin soruları üzerine Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen yazının üzerindeki “rahat” ibaresinin, bu nesil yazışmalarda rutin olduğunu söyleyen Printer, “Sıcacık yazması rutindir. Bu cins yazışmalarda bu damga kullanılır. Bu bir ihbar, şikayet hakkının kullanılmasına ilişkin metindir. Şüphesiz Anayasanın 138. maddesiyle ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Sonu da fazla nazikçe, ‘arz ederim’ diye bitirilmiş bir metindir” şeklinde konuştu. 

Yazcı, CHP liderinin, Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine karşın kararını “tanımadığı ve hürmet duymadığı” yönündeki açıklamasına eleştirisine de yanıt verdi: “Kopuk, karmakarışık söylemler. Bunlar üstüne bir değerlendirme yapmayacağım.”

Printer, CHP liderinin açıklamalarına yönelik her hangi bir yasal girişimde bulunup bulunmayacakları sorusuna da, “Kendi aramızda değerlendiriyoruz. Buna özgü bir toplantı yapmadık. Bu değerlendirilir” diye yanıt verdi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.