Bakan Arslan’dan Avrasya Tüneli açıklaması

0
473
Bakan Arslan'dan Avrasya Tüneli açıklaması
Bakan Arslan'dan Avrasya Tüneli açıklaması
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tünelindeki geçişlerde bakiye yetersizliğiyle ilgili,  “Avrasya Tünelinde cezalı geçişler 9 Haziran itibarıyla SMS bildirimi ile gönderiliyor. Sürücülerimiz kendi bakiyelerini denetleme etsinler” dedi. 

Bakan Arslan bir takım köprü ve otoyolların bayramda yani 24-28 Haziran tarihleri aralarında bedava olduğunu duyurdu. Buna göre; 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Ramazan Bayramı’nda ücretsiz geçiş sağlanacak. Oysa, Yap işlet devret modeli ile yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Osmangazi Köprüsü ise ücretli olacak. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Geleneksel Ulaştırma Muhabirleri ile iftar yemeğine katıldı ve 2017 yılının birincil yarısını değerlendirdi. Bakan Arslan, ulus olarak işlettikleri köprü ve otoyolların, 23 Haziran Cuma gününü 24 Haziran’a bağlayan gece yarısından, 28 Haziran sabahtan saat 07.00’ye kadar bedava olacağını söyledi. 

“Yap işlet devret modeli ve özel sektör marifeti ile çalıştırılan tünel, köprü, otoyollar ücretsiz olmayacak” 

Arslan,  “Yap işlet devret modeli ile yaptığımız ve özel sektör marifeti ile çalıştırılan tünel ve köprü ve otoyollar hariç. Ulus olarak işlettiğimiz köprü ve otoyollar cumayı cumartesiye bağlayan geceden çarşamba sabahleyin 07’ye değin bedava olacak. Yap işlet devret modeli ile yaptığımız ve özel sektör marifeti ile çalıştırılanlar ücretsiz olmayacak” dedi. 

“500’ü asıl proje almak üzere 3400 projemiz devam ediyor” 

Bakan Arslan,  “500’ü belli başlı proje almak üzere 3400 projemiz devam ediyor. Son 14 yılda, ülkemizin erişilir ve ulaşılabilir olması adına biz bütün 347 milyar lira yatırım yaptık. Şu lahza aralıksız projelerimiz için 227 milyar liralık daha yatırım yapacağız” dedi. 

“Avrasya Tünelinde cezalı geçişler 9 Haziran itibarıyla SMS bildirimi ile gönderiliyor” 

Bakan Arslan Avrasya Tüneli’ndeki geçişlerde bakiye yetersizliğiyle ilgili,  “Avrasya Tünelinde cezalı geçişler 9 Haziran itibarıyla SMS bildirimi ile gönderiliyor. Avrasya Tüneli yazılımında görünen o ama dikkat, gitmemiş. Bunun da sıkıntılara sebep olduğunu vatandaşımızın kaçak geçmiş demeyelim de HGS’sinde yeteri kadar bakiyesi yokken geçmesi ve fazla tekrarlaması sonuncunda bildirimler yapınca gördük ki çok önemli rakamlara ulaşmış durumda. SMS bildiriminin Avrasya Tüneli sisteminde de olması ile ilgili işlemler tamamlandı. 9 Haziran itibariyle orada da geçen sürücülerimize bundan böyle SMS’ler gidiyor. SMS’leri gönderiyoruz fakat sürücülerimiz kendi bakiyelerini denetim etsinler. Ceza ile muhatap olmasınlar. Manâlı olan 9’u öncesi bir olgu. Sizin söylediğiniz büyük rakamlara gelince anlaşılan bir iki üç defa değil” dedi.  

“16 bin liralık rakamı ben de inceleyeceğim”

Arslan, “Geriye dönük ceza tamamlanmış olanlar var. Öteki otoyollarda köprülerde karşılaştıkları cezalar var. Bakanlık olarak bir yetkimiz yok cezaların affedilmesi için kanuni düzenleme gerekiyor. Geçmişte benzer düzenlemeler yapıldı cezaların affı ile. Bakanlık olarak yapabileceğimiz hükümet olarak tartışmak, istişare etmek. Geri ye dönük olur mu diye. 16 bin liralık rakamın ayrıntılarını ben de inceleyeceğim” dedi. 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.