Bakan Eroğlu: Pet shop’larda hayvan satışı yasaklanacak

0
400
Bakan Eroğlu: Pet shop'larda hayvan satışı yasaklanacak
Bakan Eroğlu: Pet shop'larda hayvan satışı yasaklanacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hayvanlara yönelik işkenceye hapis cezası getiren ve Pet shop’larda hayvan satışlarını katalog üzerinden yapılmasını sağlayacak yeni yasalar hazırlandığını ifade ederek, “Pet shop’larda hayvan satışı yasaklanacak. Çünkü çok kötü ortamlarda hayvanlara eziyet ediliyor. Onlara katalogdan satış imkanı sağlayacağız. Pet shop’larda hayvan sergilenmesini hoş karşılamıyoruz” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ’nin tesislerinin temel atma töreni ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere karayoluyla Edirne’ye geldi. Bakan Eroğlu, Valilik bahçesinde Vali Günay Özdemir ve diğer protokol üyeleri tarafından karşılandı. Vali Özdemir’i makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu, daha sonra basın toplantısı düzenledi. Bakanlığı tarafından Edirne’ye 14 yılda 11 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Bakan Eroğlu,

‘Yeni kanunda daha sert tedbirler var’

Bakan Eroğlu, gazetecilerin hayvanlara yönelik işkence suçuna hapis cezasının getirip, getirilmeyeceği sorusu üzerine öncelikli amaçlarının insanlara hayvan sevgisini yerleştirmek olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu, “Bu konuda gerekli yasalar var. Belki hapis cezası yok, bir de idam yok. Burada şöyle durum var. Burada önemli olan insanlara sevgiyi yerleştirmek lazım. Bizim kültürümüzde var. Kültürümüzü yaşatırsak, her şeyi kanunla yapmak yerine, insanları şuurlandırmak, hayvanlarında yaşama hakkı olduğunu anlatmak lazım. Yunus Emre’nin ifadesiyle ‘biz bütün yaradılanı seviyoruz, yaradan da ötürü’. Bütün canlıları sevmemiz lazım. Bu şuuru yerleştirebilirsek, zaten kimse eziyet etmez. Ama eziyet edeni yakalıyoruz. Şimdi ismini vermeyeyim, hatta belediyelere bile ceza kestik. Yeni kanunda daha da sert tedbirler var. Kanun şu anda komisyonda bekliyor” dedi.

‘Pet Shop’larda hayvan olmayacak’

Bakan Eroğlu, hayvanlara yönelik işkenceye hapis cezası getiren ve Pets shop’larda hayvan satışlarını katalog üzerinden yapılmasını sağlayacak yeni yasalar hazırlandığını ifade etti. Eroğlu, “Yeni düzenlemede Pet shop’larda hayvan satışı yasaklanacak. Çünkü çok kötü ortamlarda hayvanlara eziyet ediliyor. Onlara katalogdan satış imkanı sağlayacağız. Bayilik gibi yani, çiftliklerde üretilen şeyleri katalogdan ya da gidip orada gösterecek. Pet shop’larda hayvan sergilenmesini hoş karşılamıyoruz” dedi.

Trakya’da özellikle çevrecilerin tepkilerine neden olan taş ocaklarının sorulması üzerine konuşan Bakan Veysel Eroğlu, denize belli mesafede taş ocağı açılmasına izin verilmeyeceğini kaydederek, “Taş ocaklarıyla ilgili çok iyi inceleme yaptık. Bunlar eskiden izin alanlar. Bir genelge çıkardık, bunun denize belli bir mesafede taş ocağı açılamayacağına dair yasa getirdik. Daha önce ruhsat almışlara bunu uygulamıyoruz ama, yeni ruhsat vermiyoruz. Hukuki hakkı olanlar kullanacak, ama yeni izin alamayacak. Mevcut olanların hakları var. Onları da kontrol edeceğiz, hata olursa hemen kapatacağız” şeklinde konuştu.

 

 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.