Bakan’dan ‘İstanbul’u terk edin’ açıklamasına tepki

0
336
Bakan'dan 'İstanbul'u terk edin' açıklamasına tepki
Bakan'dan 'İstanbul'u terk edin' açıklamasına tepki
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da ağustos ayında çok yüksek bir sıcaklık olacağını iddia edip vatandaşlara ‘şehri terk edin’ uyarısı yapanlara tepki gösterdi. Eroğlu, “Sıcaklık Güneydoğu ve İç Anadolu’da artacak. İstanbul için felaket tellallığı yapmaya gerek yok” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,

İddia değil ispat edin

Geçmişte NASA’daki bir çalışanın Türkiye ile ilgili bin yılda olmayacak sıcaklıklardan bahsettiğine dikkati çeken Eroğlu, “Yine bir gazetede gördüm; ‘İstanbullular ağustos ayının başında şehri terk etsin…’ Yok öyle bir şey kardeşim, işi abartmaya gerek yok. İlim adamı iddia etmez, ispat eder” diye konuştu. Sıcaklığın genelde Güneydoğu, Doğu, İç Anadolu’da olacağına değinen Eroğlu, sıcaklıktan hoşlanmayanların İstanbul’a kaçması gerektiğini söyledi.

Meteoroloji’ye güvenin

Artık akıllı telefonlarda hava durumuyla ile ilgili her türlü bilgiyi anlık olarak görmenin mümkün olduğunu belirten Eroğlu, bunun için sadece meteorolojinin internet sitesine girmenin yeterli olduğunu söyledi. Eroğlu, vatandaşlara “mgm.gov.tr” adresinde yayınladıkları meteorolojik uyarılara dikkat etmeleri çağrısında bulunarak, İstanbul’daki yağışla ilgili olarak da daha önceden kısa sürede kuvvetli bir yağış olacağı, dolu ve yıldırım düşmesi gibi hadiselerin yaşanacağı konusunda buradan ikazda bulunduklarını kaydetti.

1-2 derece artabilir

Vakti olsa o tarihlerde İstanbul’a gelip dinleneceğini dile getiren Bakan Eroğlu, “Yani 1-2 derece normalden şey olabilir, gayet normal ama geçmişe baktığımız zaman bu ekstrem bir şey değil” değerlendirmesinde bulundu. Eroğlu, vatandaşların kendi bilim adamlarına ve teknolojisine güvenmesini isteyerek, Türkiye’deki teknolojinin dünyada ilk 6’da yer aldığını vurguladı. Eroğlu ayrıca hava sıcaklıklarının normaller civarında olduğunu, belki önümüzdeki günlerde 1-2 derece artabileceğini de sözlerine ekledi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.