Başbakan Yıldırım: Sokakta adalet aranmaz

0
457
Başbakan Yıldırım: Sokakta adalet aranmaz
Başbakan Yıldırım: Sokakta adalet aranmaz

Başbakan Binali Şimşek, Yahyalar Merkez Camisi’nde kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP’nin Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki yürüyüşü ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuya ilişkin açıklamasının sorulması üzerine Şimşek, gazetecilere “Sayın Kılıçdaroğlu ne için yürüyor?” sorusunu sordu.

“Yargı için yürüyor” cevabı üzerine Şimşek, “Ben ‘Enis Berberoğlu’nu ziyarete gidiyor’ diye duydum. Oraya gitmek için bu sıcakta, kutsal ramazan günü yürümeye lüzum yok ki. Seri trenle gidebilir keza de hızlı trene binmiş olur. Niye ızdırap ediyor kendine? Sokakta adalet aranmaz. Türkiye bir hukuk devleti… Dolayısıyla birinci mahkeme bir karar vermiş. Bunun daha hak arama yolları devam ediyor. Hak yolu süreçleri tamamlanmış yok. Mahkemelerin verdiği kararı beğenmesek de hürmet göstermemiz gerekli.” ifadelerini kullandı.

Adaletin mülkün ve devletin temeli olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Sayın Kılıçdaroğlu şunu unutmuş gözüküyor, hemen milletvekiline sahip çıkmasını olağan karşılayabiliriz fakat unutmasın fakat Türkiye Büyük Insanlar Meclisinde bu dokunulmazlıklar kaldırılırken, Enis Berberoğlu da dahil, kalkması yönünde olumlu oy kullanan Cumhuriyet Halk Müziği Partisidir. Bütün partilerin, HDP hariç, oylarıyla dokunulmazlıklar kalkmıştır. Dolayısıyla bu dokunulmazlıkların kalkmasının sonucunun yargılama olacağını Sayın Kılıçdaroğlu her tarafta biliyor. Onun için şimdi gösterdiği tepki fazla anlamlı değil, dürüst da değil. Sokakta ülkemizi dünya aleme şikayet etmek başlıca muhalefet partisine yakışan bir şey yok. Çözüm aranacaksa çözüm yeri Meclis. Mecliste her türlü mesele konuşulur, hukuk içinde ne çözüm bulunacaksa bulunur. Sokağa gösteri etmek, sokakta çözüm çağırmak en hafifinden sorumsuzluktur.”

“Sağduyulu, devlet adamına uygu talimat”

Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin ise Yıldırım, “Bahçeli’nin açıklamaları gayet ihtiyatlı, devlet adamına yakışır açıklamalardır.” dedi.

“Bu işten vazgeçmesini nasihat ediyorum”

Yürüyüşte bir provokasyon olabileceği ihtimaline ilişkin soru üzerine ise Şimşek, şu açıklamayı yaptı:

“Bu olasılık uzak değil tabii. Sokağa indiğiniz vakit, provokasyonlar tekrar tekrar beklenebilir fakat İçişleri Bakanı’mız konuyu yakından takip ediyor. Gerekli güvenlik tedbirlerini almış durumda. CHP yöneticileri ile de bu konuda yakın temaslar devam ediyor. Ümit ediyorum ama bu meseleye bundan böyle burada son verirler ve ülkenin sorunlarını Mecliste asıl muhalefet, iktidar partisi karşılıklı bir hoşgörüyle çözümü için gayret gösteririz. Sokakta adalet arandığı görülmüş yok sorunların çözümü Meclistir, siyaset için yargı için mahkemelerdir.

Sorunların hukuk devleti içinde nasıl çözüleceği Anayasamızda açık ve seçik açıklama edilmiştir. Cumhurbaşkanımızın dün Anayasa’ya muhabere etmesi önemlidir. Ne diyor? ‘Hiç kimse bir kişi, zümre, kuruluş, görülmekte olan davaları etkileyecek mahiyette bir tavır içerisine giremez, beyanatta bulunamaz.’ Kaldı fakat Kılıçdaroğlu banal bir insan yok esas muhalefet partisinin genel başkanı dolayısıyla Anayasa’ya, yasalara, hukuka en fazla hürmet göstermesi gereken kendisidir. O yüzden bu yol yol değildir, bu işten vazgeçmesini nasihat ediyorum.”

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.