Başsavcı vekili 15 Temmuz’dan önce TSK’da 260 FETÖ’cü isme ulaşmış

0
397
Başsavcı vekili 15 Temmuz'dan önce TSK'da 260 FETÖ'cü isme ulaşmış
Başsavcı vekili 15 Temmuz'dan önce TSK'da 260 FETÖ'cü isme ulaşmış
15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminden önce İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato yürütülen soruşturma kapsamında TSK’daki 260 FETÖ’cü isme ulaşıldığı ortaya çıktı. Bu soruşturma nedeniyle darbe girişiminin erkene alındığı değerlendiriliyor.

15 Temmuz darbe girişimi öncesi

Soruşturma kapsamında TSK’daki FETÖ yapılanması ile ilgili Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne 78 müzekkere gönderildi ve özellikle kozmik bilgilerin bulunduğu birimlerden sorumlu kişilerin ismine ulaşılmak istendi. Ancak Genelkurmay Adli Müşavirliği, İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na cevap vermedi.

Gizli tanık ifadeleri

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Savcı Bato, Genelkurmay Adli Müşavirliği’ne gönderdiği 78 müzekkereye cevap verilmemesi üzerine İzmir İstihbarat ve KOM Şube müdürlüklerinin yaptığı çalışmaların yanı sıra, gizli tanık ifadeleri ile TSK’daki 260 FETÖ’cünün ismine ulaştı. 260 kişinin arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski yaveri Ali Yazıcı’nın da bulunduğu ortaya çıktı.

Yapılan çalışmalar sonrası Başsavcıvekili Bato, polisten FETÖ’cü olduğu belirlenen 260 kişinin en son çalıştığı yerler ile ilgili yer tespiti ve 16 Temmuz sabahı için operasyon planlaması yapılmasını istedi. Bunun üzerine polis, Genelkurmay Personel Başkanlığı’ndan bu kişilerin çalıştığı yerlerle ilgili bilgi istedi.

Yaveri olduğu bildirilmedi

Gelen bilgide, Yazıcı’nın 2008- 2010 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (Karargâh), 2010-2012 yılları arasında Hakkâri Yüksekova 3’üncü Tümen Komutanlığı, 2012-2015 yılları arasında ise Genelkurmay Başkanlığı Merkez Daire Başkanlığı Bütçe ve Mali Şube Müdürlüğü’nde (Yurtdışı) görevli olduğu belirtildi. Ali Yazıcı’nın Cumhurbaşkanı yaveri olduğu ise bildirilmedi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.