Beşiktaş’taki terör saldırısının iddianamesi tamamlandı

0
437
Beşiktaş'taki terör saldırısının iddianamesi tamamlandı
Beşiktaş'taki terör saldırısının iddianamesi tamamlandı
İstanbul’da 10 Aralık 2016’da oynanan Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının ardından Vodafone Park çevresinde meydana gelen ve 39’u emniyet mensubu, 46 kişinin hayatını kaybettiği, 243 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin 7’si tutuklu 10 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Can Tuncay ve Mesut Erdinç Bayhan tarafından hazırlanan 114 sayfalık iddianamede, şehit 46 kişi “maktul”, yaralanan 263 kişi “müşteki”, Beşi̇ktaş Jimnasti̇k Kulübü Derneği̇, İETT ve İstanbul Emni̇yet Müdürlüğü de suçtan zarar gören olarak yer aldı.

PKK/KCK terör örgütünün 2004 yılında paravan bir örgütlenme olarak kurduğu “TAK”la ilgili geniş bilgilerle terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlere yer verilen iddianamede, “TAK” isminin örgütün uluslararası alandaki terörist imajından kurtulmak ve örgüt üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla özellikle kullanıldığı belirtildi.

İddianamede, terör örgütü TAK’ın düzenlediği saldırıların, PKK/KCK terör örgütü üst yönetiminin talimatıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

İddianamede, Beşiktaş-Bursaspor arasında 12 Aralık 2016’da oynanan karşılaşmanın ardından Vodafone Park çevresinde gerçekleştirilen terör saldırısında, 39 emniyet mensubu, 7’si sivil 46 kişinin şehit olduğu, 208’i emniyet teşkilatı mensubu olmak üzere 243 vatandaşın da yaralandığı anlatıldı.

Başsavcılıkça onaylanan ve 7’si tutuklu 10 şüphelinin yer aldığı iddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bombalı aracı çırak görmüş

Hürriyet’ten Damla Güler’in haberine göre, iddianamede bir pazarcı çırağının tanık olarak verdiği ifade de yer aldı. Patlamadan bir gün önce Esenler’deki bir pazarda tezgah kurmak için ustasıyla birlikte gittiklerini anlatan tanık O.H, tezgah kurulan yerde bir araç olduğunu, aracın sahibini bir türlü bulamadıklarını anlattı. Aracın plakasındaki oto servisine ait numarayı aradığını anlatan O.H, servisin sisteme kayıtlı böyle bir araç olmadığını söylediğini anlattı.

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.