Bisikletle 80 günde 81 ili gezecek

0
418
Bisikletle 80 günde 81 ili gezecek
Bisikletle 80 günde 81 ili gezecek
Bisikletle seyahat etmenin mümkün olduğunu göstermek isteyen Ahmet Süğlün, İzmir’den yola çıkacağı bisikletiyle 80 günde 81 il gezecek. Yola İzmir de dahil 81 ilin tamamında pedal çevirmeyi hedefleyen Süğlün turuna 7 Ağustos’ta başlayacak.

Bisikletin bir ulaşım aracı olarak kabul edilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkan Ahmet Süğlün, 80 günde Türkiye’nin 81 ilinde pedal çevirmeyi hedefliyor. Turuna 7 Ağustos’ta İzmir’den başlayacak olan Süğlün 25 Ekim’e kadar tüm illerin sınırlarından geçmeyi planlıyor. Süğlün, seyahatın rotasını ve seyahat boyunca yaşayacaklarını www.bisikletname.com internet sitesinden takipçileriyle paylaşacak.

80 Günde Devr-i Alem kitabından esinlenerek yol bisikletiyle Türkiye’yi turlamaya karar verdiğini dile getiren Ahmet Süğlün, “Türkiye’de iller arası bisiklet yol haritası oluşturulmasını sağlamayı, iller arası bisikletle seyahat etmenin mümkün olduğunu, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu göstermeyi amaçlıyorum” dedi.

İzmir’den başlayacak turun Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’i geçtikten sonra Kütahya’da sonlanacağını ifade eden Süğlün, “Turu, toplamda 68 gün sürüş 8 gün dinlenme, 4 gün de ekstra zaman şeklinde planladım. Toplamda 10 bin 200 kilometre yol gitmeyi hedefliyorum. Turu tamamlamak için 68 gün boyunca ortalama 155 kilometre yol gitmem gerekiyor. Bunun için 10 saat boyunca 15 kilometre ortalama hızla ilerlemem yeterli olacaktır. Bu turla karbon ayak izimizi küçültüp daha temiz bir dünya ve daha sağlıklı bünyeler için hem spor hem de ulaşım amaçlı bisiklet kullanımına dikkat çekmek istiyorum. Aynı zamanda ülkemizdeki tüm insanların doğu-batı-kuzey-güney demeden özgürce, sorgusuzca, kültürü yadırganmadan istediği zaman, istediği yere hareket edebilmesi adına örnek olmak ve sınırları kaldırmak istiyorum” diye konuştu.

Şimdiye kadar kalacağı 34 ilde konaklama daveti alan Süğlün, kalan illerde de bisiklet ve doğaseverlerin misafiri olmak için davet beklediğini belirtti.

 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.