Bursa Barosu’ndan müftülüklere resmi nikah yetkisine tepki

0
417
Bursa Barosu'ndan müftülüklere resmi nikah yetkisine tepki
Bursa Barosu'ndan müftülüklere resmi nikah yetkisine tepki
Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Nazlı Ceren Şendoğan, müftülüklere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesi ve sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimlerinin, nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılmasına yönelik girişimlere tepki gösterdi. Şendoğan, “Evlilik adı altında yapılan istismarların çoğu, doğum amacıyla hastaneye gidildiğinde ortaya çıkmaktadır. Böylece kız çocuklarını hamile bırakan istismarcılar tespit edilemeyecek ve dava açılmayacak. Yani çocuk istismarcılarına ‘örtülü af’ geliyor” dedi.

Bursa Barosu’nda basın toplantısı düzenleyen Nazlı Ceren Şendoğan, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının

‘Laiklik kadınların en büyük güvencesidir’ 

“En az o tasarı kadar gerici, tehlikeli ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerine ters düşer niteliktedir. Anayasamızın 2. maddesi Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘laik’ bir devlet olarak tanımlar ve laiklik başta kadınlar olmak üzere bu ülke vatandaşlarının en büyük güvencesidir. Herhangi bir ihtiyaç olmamasına rağmen; ‘vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak ve daha seri hale getirmek’ sözde sebebiyle; müftülere evlendirme memurluğu yetkisi verilmesine yönelik bu değişiklik; Anayasamızın evlilik akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağı hükmüne aykırıdır.”

‘Çocuk istismarcılarının yakalanmasını zorlaştıracak’ 

Kanun tasarısında laiklik ilkesinin de çiğnenmesine yol açacak değişiklik, belediyede kıyılan nikah, müftülükte kıyılan nikah gibi sebepsizce ikiye bölünmüş bir uygulamayla hukuk birliği ortadan kaldıracağını vurgulayan Şendoğan, “Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimlerinin nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılmasına ilişkin değişiklik ise aynı tasarının bir başka maddesi. Bu uygulamaya göre kız çocuklarının yaptıkları doğumların bildirimine ilişkin zorunluluk ortadan kalkıyor. Resmi makamlarca takibi yapılmayan bu doğumlar, çocuk istismarcılarının yakalanmasını ve cezalandırılmasını zorlaştıracaktır, zira evlilik adı altında yapılan istismarların çoğu, doğum amacıyla hastaneye gidildiğinde ortaya çıkmaktadır. Böylece kız çocuklarını hamile bırakan istismarcılar tespit edilemeyecek ve dava açılmayacak. Yani çocuk istismarcılarına ‘örtülü af’ geliyor” dedi.

Şendoğan, Anayasa’nın laiklik ve eşitlik ilkelerine aykırı olan değişiklik taleplerinin toplumda ayrışmaya sebep olacağı, kadın ve çocuklara yönelik taciz ve istismar vakalarını artırıp, mevcut vakaların ise tespit edilmesini zorlaştıracağını savunarak, teklifin Meclis’ten geri çekilmesini istedi.

 

 

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.