Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye’den çıktı

0
488
Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı
Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı
(Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü tarafından düzenlenen ve dünyaca ünlü şeflerin jüri koltuğunda oturduğu yarışmada Türkiye’de SÜRSAN’ın ürettiği Levrek, dünyanın en kaliteli balığı seçildi.

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (ITQI) tarafından bu yıl 13. kez yapılan ve toplamda Michelin yıldızlı dünyaca ünlü 130 şef ile sömeliyenin jüri üyeliği yaptığı yarışmada SÜRSAN’ın ürettiği Levrek balığı, dünyanın en kaliteli balığı seçildi.

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Belçika’nın Brüksel kentinde ITQI (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) tarafından 13. Kez düzenlenen tadım oturumuna 120’den fazla ülke, 2000’in üzerinde ürünle yarıştı. Yarışmaya katılan SÜRSAN, ürettiği Levrek balığı ile dünyanın en iyisi seçildi.  Michelin yıldızlı dünyaca ünlü 130 şef ve sömeliyenin jüri üyesi olarak yer aldığı oturumda, SÜRSAN’ın Levrek balığı, yüzde 90’ın üzerinde puan almayı başardı. SÜRSAN bu oturumda 3 yıldız almaya da hak kazandı.

“Kalite bizim için çok önemli”

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Elde edilen başarılarla Türkiye’nin balık üretiminde dünyada söz sahibi olduğunu vurgulayan SÜRSAN Su Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Atalay, “Kalite bizim için çok önemli. Önemli olan bu başarıyı devam ettirmek. Biz ürünlerimizin kalitesine güveniyorduk ve bu da tescillendi. Amacımız bundan sonra da ürünlerimizin kalitesini aynı şekilde devam ettirmek” şeklinde konuştu.

“İhracat hedefimiz 80 milyon Dolar”

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı SÜRSAN Levrek, Çipura, Somon ve Orkinos gibi su ürünleri üretimi yapıyor. Ordu’da 1, Çeşme’de 1 ve Bodrum’da 9 adet olmak üzere toplam 11 üretim çiftliğine sahip. İbrahim Atalay, üretilen ürünlerin yüzde 90’ının yurt dışına ihraç edildiğini belirterek, “Avrupa’nın birçok ülkesine Çipura, Levrek, Somon ve Orkinos gönderiyoruz. Yaptığımız ihracatla ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. 2018 yılındaki ihracat hedefimiz 80 milyon Dolar” diye konuştu

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Moronidae familyasından gelen ve soğuk denizlerde yaşayan bir balık türüdü olan levrek balığı, içeriğindeki vitamin ve minerallerle insan sağlığına faydalı bir balık türüdür. Levrek balığı bol miktarda protein içermesinin yanı sıra omega, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum içermektedir.

Levrek balığının en önemli faydaları ise şöyle: 

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Kalp hastalıklarını önler

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Düşük kolesterolü önler

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Kan basıncını dengede tutar

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Bağışıklık sistemini güçlendirir

Dünyanın en kaliteli balığı Türkiye'den çıktı Zengin oranda A ve D vitamini içerir sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.