FETÖ davasında 4 sanığın tahliyesine karar verildi

0
367
16 öğretmen hakkında gözaltı kararı
16 öğretmen hakkında gözaltı kararı
Darbe girişimi sırasında sözde Elazığ Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 61 tutuklu sanığın yargılanmasına Elazığ 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında sözde ‘Yurtta Sulh Konseyi’ tarafından hazırlanan, ‘Harekat Yıldırım’ mesaj formu ekindeki atama listesinde Elazığ Sıkıyönetim Komutanı olarak atanan Tunceli’nin Hozat İlçesi’ndeki 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 61 tutuklu sanığın yargılanmasına Elazığ 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

3 Temmuz günü başlayan ve sanık sayısının fazla olması nedeniyle Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir yerleşkesinde yapılan duruşmanın bugünkü son oturumunda, darbe teşebbüsünün yaşandığı güne ait görüntüler izlendi.

Daha sonra görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanıkların tutukluluk halinin devamını ve eksik evrakların tamamlanmasını talep etti. 

Tahliye kararı

Daha sonra söz hakkı isteyen eski Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü, ortada herhangi bir darbe olmadığını belirterek, “Hiç kimseye bir talimat vermedim. Aptal bir liste var ortada. Bu listeyi ben hazırlamadım, ben koymadım. Böyle bir listem olsaydı oraya koymazdım ve imha ederdim. Darbeyi ben yolda öğrendim. Bu yaşta yakışmayacak iki tane salaklık yaptım. Bir tanesi bir dijitali ortadan kaldırmak için bir kaos yarattım. Sizden buradakilerden özür dilerdim. Benim de hatam var. Yalan, yanlış iftira, insan kendine iftira atar mı? Okumadan ifademe imza attım. Bu iki husus kaosa neden olmuştur. Adliye içerisinde tehdit edildim. Her şey ortada olmasına rağmen, olay faili meçhul kaldı.Faili meçhul kalması adalet konusunda beni şüpheye düşürdü. Bana ve daha önceden profili çıkarılmış insanlara kumpas yapıldığına inanıyorum” dedi.

İfaoenin ardından ara kararlarını açıklayan mahkeme, sanıklar E.B., M.A., E.K. ve H.I.’nın sağlık ve ailevi durumları göz önünde bulundurularak, yurt dışı yasaklı adli kontrol tedbiri ile tahliye edilmelerine karar verdi. Diğer sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuştur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.