FETÖ’nün jandarma iddianamesi tamamlandı

0
537
FETÖ'nün jandarma iddianamesi tamamlandı
FETÖ'nün jandarma iddianamesi tamamlandı
15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı’nda yaşananlara ilişkin iddianame tamamlandı. 9 sivil bir de polisin şehit edildiği olayları konu alan iddianamede 244 şüpheli yer alıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı, darbe teşebbüsüne katılan FETÖ üyesi askerler ile onlara karşı çıkan polis ve jandarmanın en etkin mücadele ettiği noktalardan biriydi. Komutanlığın nizamiyesindeki FETÖ’cü askerler tarafından darbe teşebbüsünü engellemeye çalışan sivil halkın üzerine ateş açılmış ve yaşanan çatışmalarda 9 sivil bir de polis şehit olmuştu. 8 darbeci asker de öldürülmüştü. İşte o gece Jandarma Genel Komutanlığı’nda yaşananlara ilişkin iddianame tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Ender Coşkun tarafından hazırlanan iddianamede 244 şüpheli yer aldı. Jandarma Genel Komutanlığı’nda o gece Beytepe Jandarma Okullar Komutanlığı’ndan getirilen kursiyer teğmenler ve 28. Mekanize Tugayı’ndan getirilen zırhlı araçlar kullanılmıştı. Bu olaylarda yer alan 244 sanık ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanacak.

İddianamenin en önemli şüphelisi eski jandarma albay Erkan Öktem. Öktem, 15 Temmuz gecesi TEM Daire Başkanı Turgut Arslan’ı vuran ve korumasını da şehit eden kişi. Öktem, savcılık ifadesinde TEM Daire Başkanı’nı ve korumasını vurduğunu inkar etmişti. Ancak iddianamenin delilleri arasındaki güvenlik kamerası görüntülerinde Öktem, TEM Daire Başkanı’nı komutanlığın bahçesine çıkarırken görülüyor.

İddianamenin 244 şüphelisinden 3’ü FETÖ’nün sivil imamlarından. O sivil imamlardan birinin de eski Bilgi Teknolojileri Kurumu Başkan Yardımcısı olduğu ortaya çıktı.

sizlere www.sinophaber.com.tr farkıyla sunulmuşturCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.